| ღMikyღ a întrebat:

Buna seara TPU. Am 14 ani si am vrut sa fac un instrument:pianul. Anul acesta am vrut sa strang bani sa imi iau un pian digital pe la vreo 800 si ceva de lei cel mai ieftin. Am facut 500. Precizez ca in fiecare an mama imi zice ca nu o sa imi ia banii si se intampla exact invers. La fel si anul acesta. Eu am incercat sa o inteleg, pentru ca era vorba despre datorii urgente, nu am putut avea o inima de piatra. Am plans, m-am suparat, m-am consumat. Dar, eu nu strangeam banii aceia sa merg prin mall-uri sau la filme, doar pentru un pian digital, de care am MARE nevoie. O ruda de peste hotare mi-a spus ca mi-a luat un telefon. Daca mi-l trimite, m-am gandit sa-l vand pentru acel pian. Colegii mei de unde invat acest instrument repeta 4 ore pe zi cel putin. Mi-as dori si eu sa am bani, sa-mi iau instrument, sa-i ajut si pe ceilalti sa-si cumpere. Cei care sunt, ca mine. M-am gandit sa vand ceva ca sa ajung la o suma mare, dar nu am ce.M-am gandit si sa ma las de pian. Ce ar trebui sa fac? Ce parere aveti? simt ca nu mai pot.

2 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Îmi pare rău că părinții tăi sunt așa cum sunt și nu te sprijină. Fă-i să te înțeleagă spunându-le că te ocupi cu treburi serioase fiindcă cântatul la pian sau la un alt instrument ori chiar vocal așa este. Alții copii/adolescenți se gândesc la lucruri mai puțin serioase ca drogurile, tabletele, mobilele așa că mama și tatăl tău ar trebui să fie mândri de tine. Ai putea să îți cauți de lucru, dar ești prea mic/ă. Poți să ceri ajutorul unei rude: bunicul/bunica, mătușii/unchiului. Cel mai bine e să aștepti puțin și după să îți iei un job și astfel vei face rost de bani, dar să nu accepți să îi ia ei banii tăi. Există un număr de telefon: 116 111 www.telefonulcopilului.ro/
pentru minori unde poți suna și cere sfatul.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te lasa, daca ai un vis incearca sa-ti indeplinesti.
Poate o sa ai nevoie inca de rabdare, de sacrificii, timp pentru a aduna bani, dar va merita sa astepti.