| ariannakaterine a întrebat:

Bună seara tuturor!
Cum aș putea să nu mai fiu așa timidă și retrasă? În copilărie eram o fire extrovertită, însă cu trecerea timpului nu doar că m-am transformat într-o fire introvertită, ba chiar am și anumite probleme în relațiile cu ceilalți: îmi este teamă să îmi spun părerea, dacă cineva mă contrazice efectiv nu am puterea să îmi susțin opinia, (de fiecare dată când mă contrazic cu cineva sunt super emoționată, tremur și încep să mă bâlbâi), și, totodată, îmi este teamă să am încredere în oameni, prieteni, relația mea cu amicii se rezumă la discuții de genul "ce mai faci"; "ce planuri ai" etc, acest lucru survenind din cauza unei experiențe din trecut pe care nu aș dori să o detaliez aici. Mersul la psiholog mi-a diminuat într-o proporție mică timiditatea, încă mă confrunt cu aceste probleme!

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce sa nu mai fi așa? E mai bine decât tupeistele alea cu gura pe sus. Care se înfoaie din orice rahat, sunt amuzante. Timiditatea e o trăsătură feminina.
Iar legat cu experiență ta din trecut. E interesanta, orice ar fi te face persoana care ești astăzi.

| ariannakaterine explică (pentru anonim_4396):

Hmmm...chiar mi-ai dat de gândit! happy Mulțumesc mult-mult pentru răspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tremuri și te bâlbâi suferi de anxietate nu doar de timiditate

| ariannakaterine explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult pentru raspunsuri!
Am menționat că tremur și mă bâlbâi doar atunci când mă aflu într-o polemică cu cineva, atunci când mă contrazic, de aceea m-am gândit că cel mai probabil este cauzat de timiditate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ariannakaterine):

Nu e o anxietate de fapt un om normal chiar și timid nu tremura și se balbaie. Un om care suferă de anxietate e și foarte emotiv in unele situații.

| ariannakaterine explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc!
Ați menționat mai sus ceva de stres post traumatic. Din câte știu stresul post traumatic se declanșează doar în urma unui șoc sau a unei experiențe foarte traumatizante? Într-adevăr am avut în trecut o experiență destul de neplăcută, însă nu a fost o traumă ca cele care declanșează stresul post traumatic de gen viol, tortură, ccident rutier. Sper că nu vorbesc prostii! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ariannakaterine):

Și un stres care tine o perioada mai îndelungată poate fi catalogat așa. Daca nu ai avut o traumă vei depăși cu mai multă ușurință acest tip de anxietate.

| ariannakaterine explică (pentru anonim_4396):

Am înțeles, mulțumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ariannakaterine):

Sa fi iubita, îți doresc multă sănătate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un medic psihiatru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa fi trecut printr-un stres posttraumatic asta de obicei cauzează tipul ăsta de anxietate cu tremor