| ChiritoiuMariana77 a întrebat:

Bună seara, vă rog să mi spuneți și mie ce mai pot folosi pentru lindinele din păr nu pot scăpa de ele am două fetițe am folosit toate solutile am pieptănat dar nu reușesc să le îndepărtez de tot ramin în păr și după spălare mai și pocnesc nu sunt moarte sunt disperată

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Ce fel de solutii ati incercat?

| Madaxo97 a răspuns:

Am trecut prin asta si noi, luase de la grădiniță băiatul meu si mi-a dat si mie. De 2 ori laughing la noi a funcționat fără probleme șamponul Paranix, dacă respecti instructiunile si urmezi pașii de pe prospect nu are cum sa nu funcționeze. Fii atentă :
Înainte de spalare piaptănă bine fetele, cel putin 10 minute, cu pieptene special pentru păduchi, apoi dupa pieptănat, aplica samponul peste tot, pe părul uscat, nu ud, atenție. Părul trebuie să fie uscat când pui samponul, nu ud. Pui în funcție de lungimea părului, dacă au părul mai lung, e posibil sa trebuiască să folosești un tub întreg la fiecare, dacă părul e scurt sau nu foarte des pui jumate de sticluță, masezi bine bine scalpul peste tot, insiști în spatele urechilor si la ceafă, lași samponul sa își faca efectul 15 minute în părul lor, după 15 minute, pui apă să facă spumă si speli ca si cum ai spăla cu un șampon normal, apoi clătești si mai piepteni bine odată fetele. Repeți acest procedeu peste 7 zile, pentru a te asigura că nu a rămas măcar o lindină.
Alt pas important în deparazitare este ca toti din casă să urmați acest proces, nu doar copii, deci si tu trebuie să te speli, chiar dacă crezi ca nu ai și tu lindini. Totul trebuie dezinfectat bine, aspirat, lenjeria de pat schimbata la cel puțin 2 zile și spălată la 60 grade, de asemenea tot ce este textil si a luat contact cu fetele trebuie spălat la 60 grade, inclusiv jucariile de pluș, hainele, tapițerie, perne, tot. E de ajuns un păduche, o lindină să supraviețuiască si o iei de la capăt, deci trebuie să te asiguri ca ai dezinfectant si spălat tot la câte 2 zile până ești sigură ca ați scăpat de tot.