| Floryn9 a întrebat:

Va rog sa nu ma luati in ras pentru ca in seara asta am citit ceva despre decalotarea penisului si nu am inteles nimic. Normal penisul cum trebuie sa stea: cu capul inauntru sau scos? ( In zilele de zi cu zi, penisul cum trebuie sa fie?)
Si sa ma lamuriti cu decalotarea asta-Ce este ea, la ce ne ajuta si daca este importanta?
Cine ma lamureste cel mai bine va primi funda!

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Decalotarea e termenul care defineste descoperirea capului penisului de sub preput, adica pe romaneste cand tragi preputul inapoi sa se vada capul penisului.

In mod normal cand penisul e in stare flasca va sta acoperit. In erectie depinde foarte mult de dimensiunea penisului. Poate sa ramana acoperit sau pielea se poate trage automat inapoi.

Preputul e important pentru a mentine pielea capului penisului in buna stare. Circumcizia taie complet aceasta piele si de foarte multe ori pielea capului penisului devine incretita si cu un aspect neplacut, alteori nu.

Preputul contine de asemenea extrem de multe terminatii nervoase fiind o zona erogena.

| Floryn9 explică (pentru AlexanderAdrian):

Deci un penis cum ar trebui sa fie? Cu capul inauntru sau scos?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Floryn9):

Pai inauntru, daca nu esti circumcis, cand penisul nu e erect, capul penisului sta inauntrul preputului, iar in erectie depinde de cat de lung e preputul, cat de lung e penisul etc.