| Brânduşa99 a întrebat:

Sunt din Piatra Neamt, si sunt nelamurita la ce liceu sa dau, mai am timp de gandire 1 an 2. Dar vreau sa stiu :
Eu vreau sa dau la medicina,ce liceu se bazeaza pe medicina din Piatra Neamt?
As vrea la un liceu care nu trebuie sa am medie mare, gen 8 - 8.50 maxim.
Eu urasc Fizica,Chimia si Matematica!
Astea,sa nu le vad in fata ochilor! Nu-mi plac,si nu sunt buna deloc la ele.
Chiar nu stiu,ce profiluri mai sunt?
Orice, fara mate chimie si fizica!

Răspuns Câştigător
| Isabella110 a răspuns:

Buna. In primul rand vreau sa te felicit pentru alegerea ta catre medicina. Materiile principale sa spunem ca ar fi Anatomia, Biofizica, Biochimie, Genetica, Biologie celulara, Fiziologie, Limbi moderne ( Engleza este ceea mai cautata). Alte profile pentru liceu ar mai fii :
- Stiinte ale naturi;
- Matematica-informatica ( dar cum nu iti place matematica nu ti-l sfatuiesc);
- Filologie;
-Stiinte sociale.
Acum depinde de tine. Care sunt materiile in care esti buna, materiile care te pasioneaza, si ceea ce vrei sa faci pe viitor. Nu exista un liceu special de medicina ( din cate stiu eu, poate gresesc) dar profilul ti-l alegi la Universitate. Oricum uite aici cateva Licee din Piatra Neamt :
http://www.piatra-neamt.neamtvirtual.ro/utile/educatie/licee.html

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru medicina iti trebuie foarte foarte multa chimie (trebuie sa fii as la aceasta materie), multa fizica si suficient de multa matematica. daca nu te descurci foarte bine la aceste trei materii si la biologie, nu poti face medicina, te-ai chinui toata viata. daca vrei sa dai la emdicina, cel mai bine este sa-ti alegi un profil de stiinte naturale in care sa ai cat mai multe ore de biologie, chimie si fizica, asa incat sa le stapanesti excelent cand incepi sa te pregatesti de facultate. Chiar daca faci in liceu un profil de stiinte sociale sau umanist, care includ putina mate, fizica si chimie, va trebuie sa le cunsoti la perfectie ca sa iei admiterea si sa poti face facultatea de medicina si apoi meseria de medic in care zilnic te vei lovi de chimie, fizica si mate