| TanyaTania334 a întrebat:

Sunt foarte nelinistita. Sunt studenta in anul 1 la inginerie si desi am frecventat toate cursurile si seminariile la facultate,matematica(algebra liniara) chiar nu am putut sa o inteleg, parca sunt batuta in cap si cred ca ma asteapta si restanta. Ce pot sa fac? Ce ma sfatuiti?

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Presupun că numai în anul întâi faci matematică. Fă si tu un efort să iei cumva o notă de trecere să scapi de un hop. Pe urmă vor veni materii mult mai atrăgătoare si accesibile. Dar, apropo, ce poate fi asa de greu? Algebra este una din cele mai usoare între ramurile matematicii; si foarte multe noţiuni le ai încă din liceu.

| TanyaTania334 explică (pentru sabin89):

Nu e chiar asa.mie analiza matematica mi se pare accesibila, pentru ca nu s au schimbat multe lucruri din liceu. In schimb algebra e cu vectori, trigonometrie si eu facand mate m2 nu s-a pus accentul foarte mult pe astea.

| Steregoi a răspuns:

Inveti cateva formule pentru un 5 sau abandonezi facultatea.

| syd2 a răspuns:

NU inveti destul de sine statator. Ai nevoie sa te dedici, daca iti place materia, daca nu atunci, invata pe un 5 pacatos, ca sa treci anii de facultate pentru diploma.

| TanyaTania334 explică (pentru syd2):

Simt ca ma depaseste, nu stiu ce as putea sa fac..probabil nu mi-am ales bine facultatea..slabe sanse sa iau 5 ul

| syd2 a răspuns (pentru TanyaTania334):

Daca nu te atrage deloc atunci lasa-te de asta zic eu. Daca totusi esti interesata cat de cat atunci trebuie sa depui un efort, gaseste-ti motivatia, invata impreuna cu colegii de curs, sau gasesteti un repetitor in domeniile in care pur si simplu nu poti invata singura, dar daca tot te minti ca inveti dar de fapt mergi pe la petreceri atunci nu mai pierde timpul cu aceasta facultate, si cauta ceva unde ai putea sa iei ceva cunostinte sau experienta favorabila.