| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Sunt foarte trista din cauza faptului ca părinții mei se cearta tot timpul, tatăl meu nu este violent, dar bea foarte mult și face scandal, înjura. În casa noastră nu mai este liniște de mult timp. Am 25 de ani, vârsta la care as putea sa nu mai locuiesc cu părinții, as pleca de acasă dar nu am unde, servici din păcate nu am și nici prieten. Asa ca trebuie sa locuiesc cu ei și sa le ascult certurile zilnic. Nu mai pot, nu mai suport situația asta, va rog sa ma ajutați cu un sfat, unde sa ma duc? Ce sa fac? Poate dacă găsesc ceva de munca și plec de acasă mai uit, dar nu găsesc nimic. Sufăr când vad atât scandal.

7 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

La muncă, acolo te duci, neapărat, cum sa stai la 25 ani fără servici? Pe banii părinților? Până la vârsta asta nu ai muncit deloc? Ce ai făcut cu viata ta? Ești sau ai fost studentă? Nu ai nicio scuză să nu muncești la vârsta ta, nu există nu găsesc, sunt peste tot locuri de muncă. Doar așa poți să te muti să scapi de certurile alor tăi.

| TimberWolf a răspuns (pentru Madaxo97):

Pai poate de aia nu se angajeaza, are depresie de la mediul ala de rahat.

| Madaxo97 a răspuns (pentru TimberWolf):

Munca o va scoate din depresie, mai iese din casă, o să aibă și ea un ban al ei, cum naiba să stai toată ziua să nu faci nimic, mai rău își face așa

| TimberWolf a răspuns (pentru Madaxo97):

Bre, mata nu intelegi depresie, ai avut vreodata asa ceva? e o afectiune a creierului, nu un moft sau o stare, practic creierul nu mai functioneaza ca al unui om normal, vrei sa faci dar nu poti, pur si simplu, hormonii nu se mai produc la fel, nu mai ai chef de scartza-scartza deloc sau prea putin, dormi prea mult sau mai deloc, vrei sa faci ceva dar efectiv nu poti.
Beleaua si mai mare e ca nu exista pastile pentru asa ceva, antidepresivele sunt niste minciuni, cand nu le mai iei cazi si mai adanc in depresie, iar aceasta afectiune se trateaza din mai multe unghiuri, dieta, suplimentarea cu vitamine si probiotice, terapie, relaxare, sport, somn, etc.

| Madaxo97 a răspuns (pentru TimberWolf):

Eu înțeleg asta, dar dacă rămâne acasă în acel mediu ce rezolvă? Soluția e să iasă din casă, cat mai mult posibil, să își mai limpezească gândurile, iar pentru asta i-ar prinde chiar bine un job.
Știu ce înseamnă depresia, nu am avut așa ceva, dar mama mea a avut un episod foarte grav de depresie severă în tinerețe, îmi e si jenă să îți povestesc, avea tot vârsta tinerei din postare, cam pe acolo, se afundase atât de adânc în depresie și gânduri negative că pur si simplu nu mai ieșea deloc din cameră(nici măcar ca sa meargă la toaletă, ca sa îți dai seama cât de gravă era situația și ce presupunea treaba asta), soluția a fost reintegrarea în societate cu forța, pur si simplu bunicul meu(tatăl ei) a luat-o cu forța și trimis-o la munca și i-a ținut o morală ca la carte să o aducă cu picioarele pe pământ, încet încet, a scăpat de depresie și de anxietatea socială pe care o avea, se ducea la servici, avea un scop, își făcuse prietene, ieșea, se distra, îi mulțumește și în ziua de azi bunicului meu pentru ce a făcut pentru ea atunci, a fost fix ce avea nevoie.
Spune tu acum, ce rezolvă dacă rămâne cu ei în casă să le asculte certurile? Și chiar dacă se presupune că nu se mai ceartă părinții ei, e bine sa stea așa acasă la vârsta ei ditamai femeia?

| TimberWolf a răspuns (pentru Madaxo97):

Ma doare in cwr ce face ea, eu ti-am explicat ca e o boala nu o stare/alegere.

| MistarGoGu a răspuns:

Dacă cunoști engleza / germana decent poți găsi în București, Cluj sau Timișoara babysiter, menaj cu cazare asigurata! La familii de străini sau chiar la romani dar care vor copilul sa învețe engleza / germana sau ajutat la teme! Sau prin agenții în Europa!