| TaKuYa a întrebat:

Buna sunt Radu si am 12 ani.Am o problema.In cartier la mine cand ies cu prieteni sa ma joc pititea, fotbal si altele, e un baiat de varsta mea mai mare cred cam 14 ani rrom are se i-a de mine mereu cand trec pe langa el.De multe ori se ia de mine, ma injura, ma ameninta chiar si cu cutitul iar eu nici nu stiu ce sa fac.Am incercat sa fug de el, sa nu-l bag in seama, sa vorbesc frumos sa ma impac cu el dar nu merge nimic.Nu vreau sa folosesc bataia deoarece nu ca ar fi mia bun ca mine dar fiind ca e rrom isi poate aduce TOATA SATRA si ar fi mai rau.Va rog spuneti-mi ce sa fac ca cel puti daca e prin cartier sa ma lase in pace pentru ca de fiecare data cand trece pe langa bloc la m ine ma i-au toti fiori ma speriu si nu mai sunt in apelee mele.Va rog sa ma ajutati, ati da toate funditele posibile numai sa ma lase in pace

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ed23tm a răspuns:

Cheama politia si rezolva problema.
Daca spui ca te ameninta cu un cutit (arma alba).
Ferestete de el nu este de gluma cu oamenii periculosi, mai ales pentru copii de varsta ta!

| robertson a răspuns:

Salut, o sa incerc sa te ajut. Daca as fii in locul tau m-as duce pur si simplu la parintii mei si le-as spune in felu urmator : mama, tata in grupul meu de prieteni mai este si un rrom care tot ma tortureaza ba chiar ma amenintat si cu cutitu si asta fara sa-i fac absolut nimic va rog sa veniti cu mine si sa-l atentionati sa ma lase in voia mea. Crede-ma daca vine de exemplu taicatu si il anunta sa te lase in pace si sa fie mai autoritar o sa il cam sperie si o sa te lase in pace, asa mi s-a intamplat si mie eram afara jucam fotbal si un rrom mi-a cerut mingiea si eu n-am vrut sa eu dau si atunci cand n-am vrut a venit spre mine cu un briceag, m-am dus repede l-am chemat pe tata si sa luat de el, dupa ce tata a vorbit cu el imediat ia predat cutitu si si-a cerut scuze, se da marii doar cu copii care ii stiu de frica. Bafta sper ca te-am ajutat, FUNDITA?

| TaKuYa explică:

Problema este ca nu e orice fel de rom ca daca era asa unu sa-mi fure mingea sau mai stiu eu nu era problema dar cel ce se ia de mine face parte din mafioti este fiul unui mare mafiot din orasul meu

| zER1k a răspuns:

Salut! Eu in locul tau m-as duce la parinti si le-as spune problema, ca te ameninta cu un cutit. Ia-l pe tatal tau, du-te la acel baiat si tatal tau sa-i spuna sa te lasa in pace. Daca nici asa nu merge suna la politie. Sper ca te-am ajutat.Bafta!

| david_9180 a răspuns:

Frate si eu tot rom sunt si nici o data nu m-am luat de alti baieti sau feet fara sa-mi faca nimic eu daca as fi in locu tau ascultama bine u z