| Rihanna20B a întrebat:

Bună! Știu că e o întrebare cam prostească dar pentru o antisociala ca mine e importanta. Cum pot continua o conversație după "bună, ce faci?"? Mereu mă blochez aici și mă enervează asta la mine. Vreau răspunsuri de la cei de minim 14 ani.

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Poţi să-l întrebi ceva de genul: "Ce crezi, universul e finit sau infinit?" sau "Ce crezi despre natura Timpului?" - ha ha Glumesc, evident.
Păi, în primul rând o să zică şi el ceva după întrebarea ta "Ce mai faci?". Şi te legi de răspunsul lui şi zici ceva în continuare. Dacă zice doar "Bine", atunci iei iniţiativa şi te legi de un eveniment recent. De exemplu, acum: "Cum sau unde îţi petreci Revelionul?" sau "Ce zici de iarna asta aşa de blândă?". Şi, din nou, depinde ce ce va zice el. Se poate continua în multe feluri: "Ce muzică asculţi?", "Cum reuşeşti să ocoleşti coronavirusul" ş.a.m.d.

6 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Incerci sa raspunzi cu ce ti se pare tie mai natural, iar daca nu crezi ca asta va merge, incerci role-playing si faci persoana care vorbeste cu tine, fie sa se simta inconfortabil si sa te lase in pace, sau sa-i placa si sa-ti intre in joc, si asa va decurge conversatia mult mai usor.
Eu am incercat asta si a mers, cel putin la inceput, ca dupa, am inceput sa fac persoana cu care discutam sa se simta foarte ciudat si m-a ignorat. Credea ca vreau sa-l sacrific unui demon intr-un ritual satanic.

| LoveSleep a răspuns:

Nu o continui. Daca esti o tipa care se respecta, nu raspunzi la "buna, ce faci".
Lasa-i sa-si dea interesul mai mult.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pur și simplu te legi de lucruri pe care le-a zis sau pe care le vezi în jurul tău prin întrebări. De exemplu, dacă întrebi ce face și-ți pune ''bine, mă joc pe telefon'', poți să întrebi ce se joacă, despre ce e jocul, ce alte jocuri mai știe, dacă asta e o pasiune sau joacă doar de plictiseală, apoi spune că tu nu le ai cu jocurile, dar le ai cu altă activitate... mă rog, ideea e că o să fie natural dacă te simți confortabil vorbind cu persoana aceea și de obicei devine confortabil după ce vezi că omul îți răspunde fără schimonoseli laughing dacă răspunde în sictir, nu insista. Small talk-ul cam așa funcționează, cu comentarii despre vremea de afară, chestii mărunte din jurul tău, complimente etc.

| marrryya a răspuns:

In general cel mai simplu e sa te legi fie de raspunsul sau, fie de ceva ce stii despre persoana aia (daca ai auzit de exemplu ca a participat la un eveniment, sau ca citeste o carte sau ca se uita la un serial) sau de ceva general. (Cum iti petreci sarbatorile, esti pregatit sau pregatita de inceputul scolii, ce ai mai facut in ultima vreme, eventual daca stii ca persoana respectiva are o pasiune pentru ceva ceri o recomandare (de carte, de film, de melodie etc))

| TheStrategist a răspuns:

Trebuie să vină de la sine cuvintele. Dacă nu ai nimic de zis de ce să continui conversația? O continuă persoana respectivă dacă are ceva important de zis.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Exerseaza pe Omegle. Acolo incepi o discutie oricum doresti, si observi reactia celorlalti.