| danamarin a întrebat:

toata familia mea imi spune sa ma duc in italia la facultate, in bologna. eu as vrea sa ma duc la bucuresti, sunt din galati, nu prea ma atrage deloc gandul ca ma voi duce sa studiez in italia ( unchii mei sunt stabiliti acolo si as avea unde sa stau). daca m-as duce as studia in limba engleza si asta este inca o temere foarte mare pentru ca nu sunt stapana 100% pe limba engleza si imi e teama ca vor fi altii care vor stii engleza la perfectie iar eu nu voi reusi sa ma descurc. ce ma sfatuiti sa fac? economie as vrea sa fac. credeti ca e mai bine sa ma duc in italia?

Răspuns Câştigător
| Jenny23 a răspuns:

Si eu am problema asta. Stiu engleza da nu stiu italiana. E o limba usoara si nu e greu de invatat dar pur si simplu nu vreau! Nu pot sa-ti spun ce sa faci dar stai si uh si gandeste-te bine la decizie. Daca uh nu vrei sa te duci, nu merge deoarece din cea mai buna s-ar putea sa fii ce mai 'proasta' dar uh gandeste-te bine si ia decizia pe care o vrai uh dar tine minte : Nimeni nu-ti poate spune ce sa faci!

1 răspuns:
| Lluvia a răspuns:

Ai 2 posibilitati:
1. Sa iti asculti familia, sa faci ce vor ei, iar tu sa nu fii implinita. SI crede-ma ca daca nu faci ce iti place/nu iti place ce faci nu vei reusi.
2. Sa iti infrunti familia, sa le zici ca esti destul de mare sa iei o decizie, ca nu poti sa traiesti dupa cum au ei chef.
Tu gandeste-te la avantaje si dezavantaje. vezi care sunt mai multe si dupa ia o decizie.
BFTA:*!