| Senvus a întrebat:

Bună TPU.
Am 11 și 1, 38 și îs clasa a 5a.
Mereu am fost cel mai mic, toți m-au tachinat și jignit și încă o fac.
Până și profesorii mă strigă piticot.
N-am niciun prieten, toți îmi zic că sunt un pitic nenorocit, nici nu mă bagă în seamă.
Nu știu ce să mă fac, mănânc mult și tot am 28kg fac și înot.
Am incercat sa discut cu părinții dar mereu același răspuns, nu-i mai bagă în seamă.
N-am părinți destul de înalți tata are 1, 70 iar mama 1, 64.
NU ȘTIU CE SĂ MĂ FAC... Simt că viața asta n-are rost că nu sunt bun de nimic, efectiv un clișeu nefolositor.
Va rog aș vrea un răspuns de încurajare adică fără răspunsuri urate deoarece m-am saturat, nu mai vreau m-am saturat de tot.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Vad ca inaltimea medie la baieti la 11 ani e 1, 45 m, si greutatea 37 Kg, uite aici:
https://www.totuldespremame.ro/......-copilului

Dupa cum scrie acolo mda, esti doar cu 7 cm mai mic ca media. Si greutatea pare ca e mai mica decat media.
Ete na, nu te ingrasi oricat mananci, nu exista, nu mananci cat trebuie, te saturi cu putin si nu mananci mai multe Kcal decat arzi.

Ce sa faci? Ce te int pe tine ce zic aia?! Ce treaba are inaltimea si greutatea cu a nu fi bun de nimic? Nu te inteleg. Respecta-te, accepta-te asa cum esti, ca ramai om fie inalt fie mic, fie mai masiv, fie mai slab! Oricum in afara de ce zic eu nu ai ce face, asa ca asta o sa faci. Sa constientizezi ca valoarea ta ca om nu sta in inaltime, greutate si in neaprecierile unor fraieri. Daca tie iti pasa de ce zic niste fraieri, ce sa zic? Un om cu cap nu e atins de ce zic niste prosti, pentru ca stie ca nu au dreptate. Iar profii zic asa in gluma, nu ca insulta, iti zic eu. Stii ce as zice eu la colegi? "Si daca-s piticot ce? Care e problema?", sa vezi ca nu stiu sa-ti raspunda. Dar la tine nu e asta, nu te suporti tu de fapt asa! Asta te omoara pe tine, nu ce zic ei. Ca daca tu ai fi impacat cu tine, te-ar durea in cot ce zic altii, nu te-ar atinge, ei zic ce iti zici tu despre tine de fapt.

De fapt e asa "nu stiu ce sa ma mai fac eu cu mine ca nu ma mai suport", impaca-te cu tine, accepta-te, respecta-te asa cum esti.

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Eu iti recomand sa duci sa stai de vorba cu un doctor, deoarece ai putea avea o boala si anume nanismul. Merge o vizita la doctor, de ce nu happy! Oricum esti tanar si mai ai timp sa cresti.

| Andreeush a răspuns:

Abia ai 11 ani, ești în perioada de dezvoltare, nu te mai stresa degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e la scoala, poti incerca sa fii de "gasca" amuzant, etc., se iau de tine ca te vad "vulnerabil, si pentru ca te superi, asta le incita mai mult la batjocura

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Ar trebui să comunici și să socializezi cu cei care sunt amabili cu tine.

| sunt0anonima a răspuns:

Mănâncă si fa exerciții pentru musculatura, nu mai fi e motiv, înfruntă problemele cu curaj di încredere, Si Nu lua în seama ce spun ceilalți