| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.Am incercat sa investesc la bursa.Nu mi-a iesit.Eu nu mai inteleg viata asta.De ce nu imi iese nimic? De ce altii pot si eu nu? Nu mai rezist. Lumea asta e cu totul nebuna si viata la fel.

13 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Mama cand va aud cu afacerile voastre de succes ma ia capul.Cati ani ai in primul rând?

Ca sa poti fi patron trebuie sa fi bun intr-un domeniu, sa ai o școală, sa ai o diplomă, sa ai bani, sa te pricepi la afaceri nu sa investesti doi/trei lei într-un rahat sperând că vei scoate dublu.Ca si daca scoti dublu, pun pariu ca tot o prostie vei face cu bani.
Ca sa ajungi sa fi sef, trebuie sa înveți, sa muncești si sa experimentezi, nu sa dormi si sa te trezesti patron.Asa ca sa o școală, invata teorie, ia o diplomă, sau fa o calificare mergi la munca si dupa ai timp si de afaceri.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Pt tine bursa e rahat
Sa imi sugi pl atunci

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai ma? Te-a posedat un diavol f. utacios de *** si dai in stanga si in dreapta? Ai luat de nevasta bursa, sau pur si simplu nu poti accepta cuvântul munca?

| mentholinks a răspuns:

Si eu am jucat la cazino si nu am castigat, viata asta mizerabila e de vina, noi suntem perfecti.

| Dismally a răspuns:

Daca te astepai sa iti iasa din prima inseamna ca n-ai inteles nimic despre investitii...

| isemilia a răspuns:

Cauta-ti un job. Nu ai idee cata munca si cati bani au investit cei ce au reusit. Unii au studii in asta, altii au incercat ani intregi la rand si au esuat, altii sunt sfatuiti (da, exista oameni care iti spun exact cand si in ce sa investesti), unii au un simt extraordinar si o intuitie iesita din comun ETC. Motivele sunt infinite. Sa nu te astepti insa ca dupa o singura investitie la 3 zile dupa sa ajungi miliardar. Incearca sa iti gasesti un job (daca ai unul cauta altul mai bine platit), sa inveti ceva ce ti-ar aduce o marire de salariu (un doctorat de exemplu, o limba straina, ceva apropiat domeniului tau sau ceva complet nou) sau sa faci o companie. (desi nu cred ca e de tine daca renunti dupa prima incercare). De asemenea, cel mai bine e sa nu mai investesti, mai ales acum... Lucrurile sunt incerte si niciodata nu stii ce se intampla, mai ales in aceasta zona. Da, poti urmari sa vezi ce mai e nou, insa incearca sa investesti doar daca esti sigur ca sunt sanse reale (peste 95%) sa faci profit sau daca rezonezi 100% cu ideea. De asemenea, daca vrei sa cumperi actiuni, intereseaza-te despre trecutul companiei, despre adversari, despre trecutul adversarilor, despre domeniu in sine, despre trecutul / posibilul viitor al acestuia, alte companii ale celor ce o detin pe aceasta, despre rata de reusita / succes ale altor companii asemanatoare etc. Informeaza-te bine inainte, nu alege ceva doar pentru ca pare o idee buna pe moment. De asemenea, nu investi mult, din moment ce totul e cu doua taisuri. E mai mult ca loteria / jocurile de noroc in general. Sunt 3 variante mari: fie nu iti iese si pierzi multi bani pentru ca speri sa dai peste un unicorn si sa te imbogatesti (0), fie ai succes insa nu stii ce sa faci cu banii, te panichezi si ramai fara noroc (cazul multora ce castiga la jocuri de noroc, varianta 1), sau, a treia varianta (2) reusesti sa te imbogatesti si devii din ce in ce mai bun la asta si iti merge bine toata viata. Sa stii insa ca nu degeaba sunt foarte multi ce studiaza despre asta si aleg o meserie in care sa ii sfatuiasca pe altii in ce, cat si cand sa investeasca, insa ei nu o fac niciodata. (bine, poate nu foarte multi in Romania, insa in SUA mai ales sunt foarte multi, acolo unde in general aceasta piata a actiunilor are succes. Sansele de reusita sunt mici, insa e doar alegerea ta daca accepti riscul in ideea de a castiga sau renunti la idee. Nu incerc sa te influentez, ci doar iti spun ca poate bursa nu e de tine (si nu doar de tine, multi nu sunt facuti pentru asta), dar e doar alegerea ta daca dupa esecul asta mai incerci iar si iar (si e posibil sa reusesti, insa nu obligatoriu) sau daca cauti alta sursa de venit. (asta pare a fi problema ta - banii)

| isemilia a răspuns (pentru isemilia):

Rata de reusita / esec. ** Scuze pentru greseala.

| anonim_4396 explică (pentru isemilia):

Da
Nu e de mine bursa
Altii au reusit eu nu pot
Apoi sa mor si gata
Futuva in gat

| anonim_4396 explică (pentru isemilia):

Tu de unde stii ca bursa nu e de mine
Ma cunosti?
Stii ce e aia bursa?
Ia sa aud
Ca iti umbla gura

| MValentin a răspuns:

Sau poti pur si simplu sa iti cauti un job? Sa te îngrijești, sa fi curat sa te ti sanatos si placut fizic/moral?
Cu acestea vin si următoarele happy

| anonim_4396 explică (pentru MValentin):

Asta e visul meu
Sa am o afacere de succes

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar se pare ca nimeni nu ma sustine
Cand o sa mor poate poate

| isemilia a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa investesti la bursa e mai mult un joc de noroc decat e o afacere.