| Marius502 a întrebat:

am o intrebare. Care este diferenta dintre un politist si un jandarm? Ma refer care intervine la interventii mai periculoase?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Oricare poate avea misiuni periculoase, depinde în ce structură e angajat.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Politi e ca sa facă ordine și disciplina dar la bătăi, săbii, cuțite și chestii mult mai grele jandarmeria vine.

| Mariushgv a răspuns:

Deci politia sau jandarmeria

| Locotenent a răspuns:

Jandarmeria este puțin mai bine organizată decât poliția română. Jandaemeria a fost desființată odată cu apariția comuniştilor şi reintrodusă în anii 90.Au o prefătire mai bună şi acordă sprijinul poliției atunci când e nevoie.Ex:descinderi, căutare evadați, criminali, etc. Încă o deosebire este faptul că polițistul nu este cadru militar, ci funcționar public cu statut special.În schimb jandarmii sunt candre militare. Sper că te-am ajutat.