| Ella50 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat. Am terminat clasa a 8-a si nu stiu la ce profil sa dau. Am vrut sa merg la filologie, dar acolo am auzit ca se da teza la latina, iar latina nu-mi place deloc, nu stiu nimic la latina x_X. M-am hotarat sa ma duc la stiinte, ma descurs foarte bine la chimie si biologie, dar la mate nu ma prea pricep. As dori sa stiu daca se pune mare accent pe mate si fizica. Cum vi se pare la acest profil?

Răspuns Câştigător
| Kasia a răspuns:

Da se pune accent pe mate, insa in clasa mea pe fizica nu(la ora de fizica stam) asta pentru ca nimeni nu da fizica la facultate.
insa in mod normal se pune accentul si pe ea dar nu trebuie sa iti faci griji-de obicei profesorii va iau aproape de la 0 in clasa a 9-a...lucrurile se invata usor daca ai ceva creier.
profilul e bun, mult mai bun decat filologia.
e foarte bun pentru cei care vor sa dea la medicina/farmacie.
alege ce profil e bun pentru facultatea pe care o vei urma.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe ce te avantajează pe tine.
www.edu.ro
Mult succes pe mai departe!
Pa, pa.

| Disharmony a răspuns:

Bineînţeles că se pune accent pe mate şi fizică. Vei da teză şi examen din matematică, dacă mergi la chimie-biologie. Însă dacă te descurci la chimie, nu văd de ce ai avea mari probleme la matematică.
Dar ca să ştii, nu trebuie să faci nimic altceva decât să exersezi zilnic.

| JustSolutions a răspuns:

Mergi la sigur la biologie-chimie sau la stiinte sociale altceva nu stiu