| JasonMcCann a întrebat:

Bună TPU!
Am un coleg care face tot posibilul să mă enerveze. Mă enervez foarte repede iar când începe cu glumele lui de prost gust îmi vine să-l iau de gât și să-l lipesc de perete. Se înțelege bine cu băiatul de care îmi place. Îl întoarce împotriva mea, îl face să-și bată joc de mine, face glume și începe toată clasa să râdă.
În pauză îmi zice că el este băiat, nu plânge, este puternic și alte chestii, logic că nu vine singur, însoțit de dragii lui prieteni, că singur n-are curaj. La ore când îl întreabă profesoara ceva începe să plângă. Nu-l suport, îi întoarce pe toți împortriva mea, și eu nu i-am făcut nimic. (are ceva cu mine că nu sunt din Italia, sunt sigură)
Chiar dacă este extrem de greu să îl ignor și să nu-i spun și eu lucruri urâte, totuși o fac. Dar deja nu mai pot. Și profele zic să îi ignorăm pe cei care se dau mari, dar răbdarea mea are o limită.
Ce pot face ca să tacă? Să nu mă mai enervez așa ușor. Sau măcar să aflu ce are cu mine, de ce îi întoarce pe toți împotriva mea.

3 răspunsuri:
| costel121 a răspuns:

Ignoral cate putin... si intoarcei si tu ep unii impotriva lui, vorbeste cu prietenii lui si nu cu el, cand te jigneste spune-i o replica fara jigniri... de 2-3 pana se invata minte dupa o sa taca laughing

| marciana a răspuns:

Stiu cum este.Si eu am colegi care ma enerveaza cateodata.De cele mai multe ori cei ce se poarta asa vor atentie sau vor sa scape de plictiseala scolii. Daca nu te lasa in pace trebuie sa il intrebi direct ce are cu tine, iar daca nu iti da un raspuns bun, sa cauti singura, intrebandu-i pe ceilalti, desi s-ar putea ca nici ei sa nu stie.Totusi iti recomand o abordare directa.
S-ar putea sa te si placa, stii ca se zice :cand un baiat necajeste de multe ori o fata inseamna ca o place.

| wolfyflower99 a răspuns:

Te inteleg, am si eu o colega asa. Imi zice ca sunt o controladoare, un catel pierdut si alte lucruri mai rele. Eu zic sa faci ce fac si eu: ignora-l, pana la urma se va plictisii. Daca nu se cuminteste, poti sa il enervezi si tu: fii amabila cu el. EXAGERAT de amabila. Pentru a te calma, incearca sa faci cat de mult poti ceea ce iti place, de exemplu...sa desenezi sau sa pictezi, orice lucru legal.winking