| Malvina24 a întrebat:

As avea si eu o nelamurire...am vazut ca mai peste tot se dau teste psihologice(la admitere) as vrea sa stiu si eu in ce constau aceste teste, daca se poate sa primesc si cateva modele! Toti spun ca este greu si ca se da un timp anume care nu este suficient pentru a rezolva acele "intrebari"! Ma poate ajuta cineva? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mircea a răspuns:

Testele psihologice se "dau" numai in legatura cu cerintele exprimate de entitatea care le solicita. Aceste teste verifica daca potentialii candidati sunt d. p. d. v psihologic apti sa aiba performante in domeniu. ATENTIE! Deci trebuie sa ai calitatile native cerute de domeniul respectiv. Timpul in care trebuie sa raspunzi la intrebari este si el un test in sine. Ai calitatile cerute, faci testul in "trei secunde"! Deci, nu are rost sa faci "niste" teste psihologice, numai de gragul de a face. Nu ai calitatile cerute, la testare incepi sa te gandesti, supraveghetorul te vede ca te "storci" sa dai un raspuns si mai scade puncte. Problema mare este ca mai bine te duci singura, mai inainte la un alt psiholog si faci tu niste teste ca sa-ti dai seama daca esti buna pentru o oarecare activitate/domeniu si asta ti-o va zice psihologul. Ulterior vezi tu daca mai vrei sa mergi unde te-ai gandit, sau alegi domeniul/activitatea pentru care ai calitatile native cele mai bune. Pentru binele tau, nu confunda dorinta cu posibilitatile. Viata este o insiruire de posibilitati devenite fiecare realitate.

1 răspuns:
| Maria_1984 a răspuns:

O mcolega de-a mea vrea sa urmeze scoala militara! A dat test psihologic dar a picat! De accea nu poate intra, si nu-l poate da inca o data!
Nu a povestit cat de greu a fost sau daca a avut timp, a spus doar "A fost aiurea!"
Altceva nu stiu! Oircum, nu la toate liceele se dau astfel de teste! La cele vocationale in principiu! Pentru facultate deja nu mai stiu!