| Lovepoison a întrebat:

As vrea sa imi iau un calculator sau un laptop. Dar care e mai performant?

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Primul lucru pe care l-am spune incercand sa alegem intre desktop si laptop este nevoia de spatiu pe care o are fiecare aparat. Calculatorul de birou impune necesitatea unui birou, pe cand laptop-ul poate fi plasat oriunde. Mai dificil este atunci cand laptop-ului i se ataseaza o tastatura si un mouse, insa, si in acest caz nevoia spatiului nu se ridica la nivelul celei pentru un desktop.

In al doilea rand, ar fi vorba de facilitatea utilizarii pe care ne-o permite un calculator portabil. Accesarea documentelor, a fisierelor, intrarea in contact online cu persoanele de care avem nevoie in orice moment si oriunde ne-am afla (datorita conexiunii internet de tip wireless), reprezinta un element definitoriu pentru laptop si un avantaj fata de calculatorul de birou.

Inal treilea rand, dar nu in cel din urma, desktop-ului ofera o putere de calcul mai mare decat laptop-ul si prezinta o calitate net superioara atunci cand e vorba de utilizarea de sisteme dedicate graficii si jocurilor online. Si probabil ca lista ar putea continua...

O comparatie intre cele doua tipuri de calculatoare nu credem ca ar fi cea mai buna optiune. Diferenta nu este facuta de aparate in sine (amandoua contin o placa de baza, o placa video, o unitate de stocare a datelor, o tastatura...), ci de utilizatorul lor sau mai bine zis de nevoile utilizatorului. Exista persoane care au nevoie de un calculator pentru a se juca, si atunci cea mai buna alegere o reprezinta desktop-ul; altele au nevoie de acces in permanenta la informatii chiar daca sunt acasa, la birou pe strada, in tren, in taxi... si atunci salvator este calculatorul portabil. Deci cel mai bine este ca, inainte de a ne decide sa cumparam un calculator, sa ne gandim serios pentru ce vrem acel computer. Tinand conte de acest lucru ne vom putea hotara daca optam pentru un computer cu desktop sau un laptop.
Bafta!

| DarQueen a răspuns:

Păi depinde. Nu contează dacă e laptop sau PC, contează configurația(memorie, spațiu, placă video, etc.). Ți-aș sugera un laptop, deoarece este mai util, în sensul că este și portabil, dar, orice ți-ai lua, eu îți zic „Să-l folosești sănătoasă!".
happy