| alissatha a întrebat:

as vrea sa stiu si eu daca esti bolnav de plamani si dupa un timp te faci bine, iar dupa te apuci de baut si de fumat, ai ocazia sa nu te mai faci bine daca boala revine?

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Vezi ca esti si categoria sanatate.
Intrebarea e prea vaga. Ce fel de boala? De exemplu poti sa faci pneumonie, si daca nu fumezi deci nu are relevanta, insa daca e o boala cronicizata, fumatul clar nu e recomandat caci de aia nu mai scapi niciodata.
Medicul cand ti-a dat tratament trebuie sa-ti faca si unele recomandari de genul. Bautura n-are legatura cu plamanii decat indirect deci daca nu prea te afecteaza, mai ales daca nu mai iei tratament.