| Osana254 a întrebat:

Bună TPU! As vrea un sfat despre cum poți sa scapi de vinovăția.
De fiecare data când cumpăr câte ceva pentru mine (vopsea,o haina etc) ma simt vinovata ca poate trebuia sa fac altceva cu banii,sau ca îmi erau buni în alte momente și începe stresul și gândurile legate de treaba asta.
Am susținerea soțului și mereu îmi spune ca nu mai trebuie sa am gânduri de genul, chiar merge el și îmi cumpăra ceva la ce m-am uitat și m-am răzgândit dar tot nu îmi pot scoate din cap vina.
Vriun sfat? Sau cum se numește problema?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fiecare data cand iti cumperi tie ceva, cumpara-i si sotului sau copiilor si atunci vina va dispare, fiindca o vei percepe ca ca o multumire, deoarece rasfatul a fost facut amandorura in aceeasi masura.

| Osana254 explică (pentru Violleta2022):

Nu am treaba de asta, ca și ei își cumpără nu e problema.Dar mie când imi iau ma tot gândesc dacă, chiar aveam nevoie (desi nu îmi iau lucuri ce nu le folosesc sau inutile dar nah).
Deci chiar dacă se ia pentru toată familia, tot eu am vina fata de mine ca poate de banii aia le luam lor ceva în plus sau pentru casa deși probabil nu e nevoie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Osana254):

Atunci fi realista si cumpara-ti numai ceea ce ai cu adevarat nevoie, ca sa nu mai cumperi lucuri inutile si sa te simti vinovata.

| LisaJulie a răspuns:

Sunt banii tai, nu cred ca trebuie sa te simți vinovata

| Osana254 explică (pentru LisaJulie):

Știu,dar sentimentul asta nu dispare.

| AndaAlexandra a răspuns:

Da. Posibil sa fie o trauma nevindecată. Nu știu să îți spun mai multe detalii sau de unde a pornit. In cazul asta, ar trebui sa îți prioritizezi cheltuielile, dar în același timp sa știi că este în regulă sa faci excepție și să cumperi ceva doar pentru tine.

| Osana254 explică (pentru AndaAlexandra):

E posibil sa fie trauma, pentru ca deși nu am cumpărat niciodata ceva ce sa nu am nevoie sau sa fac cheltuieli mari în trecut simțeam frecvent înțepături din partea fostului sau a părinților.