| saresipiper a întrebat:

Ce parere ati avea daca parintii nu v-ar da bani deloc, dar nici nu v-ar lăsa sa munciti ca sa aveti tot ce va doriti, ci v-ar obliga sa invatati, sa terminati niste scoli apoi sa ajungeti niste ratati someri dar cu diplome?
Ati putea tolera asa ceva, sa nu aveti nici un drept asupra vietii voastre?

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Ideal ar fi sa-ti gasesti de munca undeva, si sa te muti, sa-ti poti da timp tie sa te obisnuiesti cu tine singurel.
Incearca macar sa-ti faci un plan asa, teoretic, pozitiv. Stiu ca e perioada tampita acum, dar pe viitor, cand toata nebunia cu virusul trece.
Incearca sa te detasezi, asa devenind mai indepenent financiar, si vei reusi (sa stii ca toate joburile sunt de **** prima oara cand le faci, dar trebuie sa te motivezi sa inveti si sa progresezi) te poti simti mai in control. Cel mai important este sa nu mai pui la suflet atat rutina asta a lor, dezvoltata de ani si ani. Cand te-ntreaba unde mergi, spune-le chiar si robotic aceeasi chestie (poate acum sunt mai paranoici si din cauza virusului?), sau spune-le tu direct cand te pregatesti sa iesi din casa ca pleci pana nu stiu unde si tot asa. Iti urez mult spor in continuare si-ti doresc sa vezi soarele iesind si pe strada ta!

27 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" v-ar obliga sa invatati, sa terminati niste scoli "

le-aș zice MERCI

| saresipiper explică (pentru sierra1):

Si dupa te stergi cu diploma la c.ur! Mare mersi, da.

| sierra1 a răspuns (pentru saresipiper):

Intre doi "analfabeti" unul cu diplomă și altul fără, intodeauna câștigă cel cu (trist dar așa e)

Tu fă ce vrei, doar e viitorul tău

| saresipiper explică (pentru sierra1):

Analfabeti n-am vazut la scolile unde am fost eu. Vorbesc de scoli la stat, facute pe merit (admitere), am fost si bursier, dar la ce mi-a folosit?
A, nu sunt analfabet. Poate mai bine eram si aveam bani! As fi fost mai castigat

| sierra1 a răspuns (pentru saresipiper):

"Analfabeti n-am vazut "

se numesc mai nou analfabeti funcționali

| mihai69 a răspuns:

Șomer cu diplomă ajungi doar dacă nu ai învățat nimic în școlile pe care le-ai absolvit.
Așadar, nu e ceva chiar de condamnat ceea ce fac „acei părinți". Cu condiția ca și copiii să coopereze, ar putea fi un start bun pentru ei pe mai târziu.

| saresipiper explică (pentru mihai69):

Terminat scoli mari si tari, acum 28 spre 29 ani, zile de munca 0! Bani? Zero!
Ai mei se lauda mereu cumva ca sa ma scuze ca sunt ratat, zic ca am scoala cutare si cutare, dar toti stiu ca nu am lucrat niciodata nicaieri, nu pentru ca nu am vrut, ci pentru ca nu m-au vrut angajatorii cu toate calificarile mele.
Am stiut eu ca la asta se ajunge, sunt dependent 100% de ei, altfel mor dracu de foame...cand am vrut din liceu sa lucrez orice, sa imi fac experienta si sa castig un ban, mi-au interzis categoric "tu trebuie sa inveti", de parca nu terminam scolile astea inutile daca lucram.
Imi vine sa ma arunc

| mihai69 a răspuns (pentru saresipiper):

Și ce calificare ai? Ce știi să faci *efectiv*?!? Că dacă știai ceva care să să fie cât de cât util, și dacă ai fi venit eventual cu ceva recomandări de la diverse acțiuni de voluntariat efectuate în timpul acelor școli, nu cred eu că chiar nu ai fi găsit nimic până acum.
Și chiar așa de-ar fi; OK, ai văzut că școlile făcute sunt fix pix - ce te oprește să faci altceva, ce-ți place ție, sau ce se oferă pe piața muncii acolo unde stai tu sau chiar și oriunde altundeva?!?
Zici că ai fi mai fericit strângând porumb. Ce te oprește să te înscrii la o firmă care „exportă" forță de muncă? Dar nu... e mai bine să stai acasă, să te susțină bătrânii. Cât or mai putea și ei, pe urmă... să aibă statul grijă, sau primăria, sau Dumnezeu, că tu nu ai nicio treabă, nu?

| saresipiper explică (pentru mihai69):

Se vede ca ai crescut intr-o familie normala si nu ma poti intelege.
Citeste ultimul meu raspuns...
Crede-ma, am ajuns sa inteleg perfect animalele tinute in cusca, cu un lant de gat. Nu e nici o diferenta intre mine si ele.
Si sincer, imi vine sa imi dau foc acum decat sa mai rabd inca o zi sa stiu ca ma vor susține financiar tinerii (ca nu sunt bătrâni deloc)
Si da, am inceput din nou sa fac pe ascuns alta scoala cu care as avea sansa cat de cat sa lucrez in zona mea..roaga-te pentru mine sa nu afle ai mei ca s-ar putea sa iti scriu urmatorul mesaj cu picioarele (ca le-am iesit din cuvant)...

| SoareDaniel a răspuns (pentru saresipiper):

Unii de aici suntem intr-o situatie asemanatoare, ceea ce nu prea se intelege de fapt e faptul ca cuvantul ratat social e prea putin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mihai69):

Depinde si ce scoli termini. Degeaba esti tu doxa daca faci facultatea de geografie, filozofie, sau stiinte politice si administrative...

| mihai69 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da și nu; uite, băiatul meu a făcut SNSPA (el a ales-o) și deși a terminat cu note mari, nu a lucrat nicio zi în „domeniu". Dar asta nu l-a împiedicat să-și găsească N job-uri până acum. Și să îi și placă ceea ce făcea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mihai69):

Bingo! Deci putea sa intre in joburi direct si fara facultate, corect?

| saresipiper explică (pentru GabiDumitrescu):

Normalhappy asta e un profil pe care intram mai multi, cred ca varul meu a postat astalaughing
Acum am vazut ca ai raspuns si aici:p

| SilentRain a răspuns:

Iti faci sigur drepturi după 18 ani, doar ai rabdare si învață

| Dandinelle a răspuns:

Fiecare isi creste copilul cum crede mai bine. Fiecare parinte isi gaseste tehnica cea mai apropiata si mai logica lor.
Una este sa muncesti pe vara, cand nu ai teme de vacanta sau nu trebuie sa te pregatesti pentru vreun test, alta e cand te intereseaza sa te imbogatesti si arati ca nu-ti pasa de scoala (bine astea sunt cazuri extreme dar sper ca intelegi ideea).
Parintii incearca sa-ti ofere tot ce ai nevoie in limita resurselor si capacitatii lor.
Daca faci liceu sau nu si aplici de somaj tu crezi ca te poti sustine dintr-un somaj? Eu zic ca mai bine sa stai sa inveti, vezi poate gasesti ceva care sa-ti placa, sa te formezi pe partea aia si dupa scoala, absolvire ai sa vezi ce nasol e sa muncesti. Poate ei vor inca sa te mai tina copil pe partea asta, sa nu primesti sutul ala in fata de la viata asa repede.

| saresipiper explică (pentru Dandinelle):

Pai da si e foarte nasol sa te tina ancorat in copilarie, sa nu te lase sa iti iei zborul, sa fii independent, nu crezi?
Cresti drept parazit, pentru ca stii ca nu poti face nimic fara ajutorul lui mami sau tati.e nasol sa te simti handicapat, neavand un handicap. Dar, cand nu ti s-a insuflat increderea ca vei reusi in viata...asta e!

| Dandinelle a răspuns (pentru saresipiper):

Cati ani ai?
Si eu am crescut tinuta sa nu muncesc, dar pe la 16 ani am reusit sa-i conving sa muncesc pe vara pentru ca voiam un telefon. Dupa pentru o jumatate de ani mi-am platit telefonul si cartela. E destul de nasol sa vezi cum lumea trage pe langa tine sa aiba grija de casa, familie, si tu doar sa-ti iei banuti de buzunar. E de-a dreptul socant, si la asta m-am referit. Dupa scoala m-am dus la universitate unde in primul an tot asteptam ca tata sa vina de-acasa sa-mi repare caloriferul ca mi-era rusine sa vorbesc la intretinere sau cu proprietarul. dar am crescut din asta, vei trece si tu usurel usurel peste "problemele" cotidine.
Esti bun la scoala? au ce comenta la adresa invatatului? Pentru ce ai avea nevoie de bani acum? Ce-ti lipseste?
Nu ai inca un handicap, sunt multi care la fel nu muncesc pe perioada scolii si parintii incearca sa-i tina departe de munca, si tot au reusit in viata. De-a lungul anilor inveti singurel cum merge treaba, viata asta, si daca nu inveti de la parinti tot inveti pe propria piele. O sa-ti dai seama ca parintii doar iti vor binele si incearca sa te protejeze cum pot ei mai bine. Cand iti iei zborul va fi normal un soc pentru ei, dar si pentru tine, ai sa intelegi ca momentele astea impreuna inseamna mai mult decat nervii de moment si frustrarea banilor.
Ai grija de tine, intereseaza-te de ce domenii ti s-ar potrivi, axeaza-te pe formarea ta personala si profesionala daca-ti sta gandul la banuti. Pentru asta trebuie sa citesti si sa cauti singur informatii (practic ce te mai pune si profesorul la scoala sa faci).

| saresipiper explică (pentru Dandinelle):

Am facut toate scolile impuse de ai mei, forme superioare de invatamant si AM DAT-O IN BARA! Nici un angajator nu m-a luat! Imi vine sa ma sinucid sincer. A, 28 ani am. De aici poti intelege tu...

| Dandinelle a răspuns (pentru saresipiper):

Ai 28 de ani, trebuie sa te susții. Din întrebarea ta originala credeam că încă ești la liceu. Acum chiar că nu mai înțeleg. Ei te țin acasă să faci doctorat acum?
Poate trebuie să-ți lărgești orizonturile sa întinzi tentaculele spre alte tipuri de joburi, poate găsești ceva ce ți se lipește. Îmi pare rău, nu sunt consilier profesional pentru joburi.

| saresipiper explică (pentru Dandinelle):

Nu, ma tin acasa ca au vazut unde am ajuns dupa ce le-am urmat sfatul si nu au ce face. eventual sa imi dea foc ar fi o solutie fericita.
Ideea e ca daca stiam ca o sa am atata scoala ca sa stau acasa cu ei, ca ultimul handicapat, pai mergeam din a 8-a la munca si asta e! Eram mai fericit la cules de porumb si cu bani decat sa ma simt un vierme care sta pe spatele lor

| Dandinelle a răspuns (pentru saresipiper):

Știi că te poți apuca de muncă și fără acordul lor. Găsește puterea aia in tine devin-o independent. Formeaza-ti prieteni, cunoștințe. Apuca-te de meșteșug. Multi care au terminat facultăți nu lucrează în domeniu și chiar se șterg cu diploma la fund. Și eu am făcut-o timp de vreo 5 ani, in care m-am și interesat cum as putea sa progresez totuși. Părinții tăi nu au solutia, tu trebuie sa o găsești, și sper să reușești. Spor

| saresipiper explică (pentru Dandinelle):

Abuzul nu se opreste aici, daca ies pe usa trebuie, la varsta mea, sa le spun UNDE merg, cu cine, iti dai seama ca daca as lucra ar realiza si iar 100 intrebari si explicatii de dat...chiar m-am săturat...

| sierra1 a răspuns (pentru saresipiper):

Cine ziceai că-ți dă banii de buzunar?

| Dandinelle a răspuns (pentru saresipiper):

Ideal ar fi sa-ti gasesti de munca undeva, si sa te muti, sa-ti poti da timp tie sa te obisnuiesti cu tine singurel.
Incearca macar sa-ti faci un plan asa, teoretic, pozitiv. Stiu ca e perioada tampita acum, dar pe viitor, cand toata nebunia cu virusul trece.
Incearca sa te detasezi, asa devenind mai indepenent financiar, si vei reusi (sa stii ca toate joburile sunt de **** prima oara cand le faci, dar trebuie sa te motivezi sa inveti si sa progresezi) te poti simti mai in control. Cel mai important este sa nu mai pui la suflet atat rutina asta a lor, dezvoltata de ani si ani. Cand te-ntreaba unde mergi, spune-le chiar si robotic aceeasi chestie (poate acum sunt mai paranoici si din cauza virusului?), sau spune-le tu direct cand te pregatesti sa iesi din casa ca pleci pana nu stiu unde si tot asa. Iti urez mult spor in continuare si-ti doresc sa vezi soarele iesind si pe strada ta!

| viavo a răspuns:

Somer cu diploma ajungi doar daca esti un lenes si nu ar fi nevoie sa te oblige parintii sa inveti daca nu ai fi un lenes, parerea mea.

| saresipiper explică (pentru viavo):

Mereu am terminat primul din clasa, fiindca asta a fost nebunia alor mei, sa fiu elev de nota 10, dar un om zdravan la cap stie ca notele nu reflecta realitatea, si uite-ma ajuns la 28 ani, fara o zi de munca si fara un ban! Deci, multumeeesc mami & daddy.

| Nimeni91 a răspuns:

Sincera sa fiu, eu iti spun ca exista lucruri si mai rele...Mie, ai mei nu imi dau nimic:nici bani, nu imi iau haine, nimic. De mult timp imi iau totul din alocatia mea: din banii astia merg la scoala, din banii astia imi iau ce imi trebuie. Lor nici nu le pasa daca invat da sau nu, daca vreau invat, daca nu, nu. Am fost crescuta de o bunica si de o matusa, iar parintii mei nu mi-au dat pre multe...