| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Conteaza unde termini facultatea? Adica daca termin la Baia Mare sau la Bucuresti finante banci am aceleasi oportunitati de angajare?
Sau la angajare se ia in calcul si unde ai terminat ma refer la oras?

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In general da, se ia in calcul si unde ai terminat. Pana la urma o facultate de prestigiu este o facultate de prestigiu in ochii marilor multinationale. Dar aici difera si postul pentru care opteaza persoana respectiva.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Deci daca termin in baia mare sa zic nu am sansa sa lucrez la o multinationala cunoscuta sau in strainatate?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba sansa ai, conteaza pana la urma ce stii sa faci. Desigur ca unele multinationale acorda aceasta sansa. Dar de exemplu se fac ture de angajari, perioade, in care deschid "portile" pentru CV-uri si interviuri. Si daca au locuri limitate, de ce ar lua prima data persoane care au terminat altundeva decat cei care au terminat la facultati mai "cunoscute"?
In rest, daca te recomanda cineva si ajungi la interviu si stii, nu este nicio problema. Insa chestia este sa ajungi pana la interviu.

Si mai este si faza ca, undeva este mai usor de luat o diploma decat in alt loc.