| Ralucaralucasonia a întrebat:

Buna TPU credeti ca la partaj de divort se imparte apartamentul luat de soț cu prima casa avocatul mi-a zis ca am 20%din el pentru ca doar 2 ani am fost casatoriti ce parere aveti alri zic ca apartamentul luat cu prima casa inainte de casatorie nu se pune la partaj

20 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Bunurile dobândite inainte de căsătorie nu sunt bunuri comune. Teoretic nu se împarte, practic se poate obtine o oarecare despagubire, daca se poate face dovada contribuției la achitarea lui. Avocatul poate cere si 100%, sansele de castig sunt insa mici.

| Ralucaralucasonia explică (pentru regis):

Fratilor cititi mai bine va rog nu e nimic luat inaintea casatoriei el inca plateste rate 30 de ani pe apartament

| regis a răspuns (pentru Ralucaralucasonia):

Data intrării in proprietate este data contractului de vanzare-cumpărare (sau a facturii, daca vânzătorul a fost o persoană juridică), nu are legătură cu durata de rambursare a creditului.
In plus, oricat as reciti, chiar tu ai afirmat "luat de soț", respectiv "luat cu prima casa inainte de căsătorie".
Daca ratele sunt pe 30 de ani, chiar daca ai putea dovedi ca tu ai achitat integral ratele cat ati fost casatoriti, ar fi de 2/30, adica 6.67% din valoarea apartamentului. Daca scazi si avansul, probabil contributia ta ar fi sub 5%. Repet, daca poti face dovada ca tu ai suportat integral acele rate.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Hehehe...vrei sa pui mana pe apartament. dacă fostul soț l-a cumpărat înainte sa se însoare pe numele lui, sa iti pui pofta în cui

| Emma30555 a răspuns:

Dacă e luat înainte de căsătorie nu ai dreptul. Dacă nu ai plătit nimic de ce ai avea pretenții la bunul altuia?

| thankunext a răspuns (pentru Emma30555):

Pai depinde si de ce nu a muncit, daca el a vrut femeie traditionala care sa renunte la cariera si sa isi lase viitorul in mainile lui, ar trebui sa-i datoreze foarte multe ca si-a asumat un risc imens pentru el

| Ralucaralucasonia explică (pentru Emma30555):

Si eu am ajutat in alte moduri

| Ralucaralucasonia explică (pentru thankunext):

Am copii de aia am stat acasa el era plecat venea in tara de 2 ori pe an cu cine sa las copii normal

| anonim3247 a răspuns (pentru Ralucaralucasonia):

Dacă ai acte doveditoare poți cere și 1 milion de euro.

| Ralucaralucasonia explică (pentru Emma30555):

E luat cu prima casa mai e de platit rate pe el ani de zile

| Emma30555 a răspuns (pentru Ralucaralucasonia):

Pai cu atât mai mult ce pretenții sa ai când nici măcar nu e achitat? Dacă ai dreptul la ceva ai obligația și de plata, nu crezi ca e logic? Apartamentul ala e ipotecat și e luat înainte de căsătorie, momentan el e proprietar cu ipoteca. Ai dreptul decât dacă demonstrezi ca ai contribuit la rate și doar pe acea perioada, sa te despăgubească. Nici măcar el nu are dreptul la apartament pana nu îl plătește.

| Emma30555 a răspuns (pentru Ralucaralucasonia):

Dacă demonstrezi ca ai contribuit, da ai dreptul, dar trebuie sa ai dovezi. Dacă ai copii cu el se schimba povestea, ai drepturi mai multe

| Ralucaralucasonia explică (pentru Emma30555):

Serios daca am copil cu el am dreptul la 20%? avocatul asa a zis ca nu conteaza daca am muncit sau nu

| Emma30555 a răspuns (pentru Ralucaralucasonia):

Copilul are dreptul la locuința, vorbește cu avocatul, faptul ca aveți copiii schimba situația, dar 20 % din ce? Apartamentul e în rate nu e achitat. Un avocat poate sa înțeleagă mai bine aceste lucruri de aceea cred ca e mai bine sa vorbești cu el. Oricum copilul are dreptul la acea casa sau va avea în viitor. După logica mea dacă îți dă 20 % din valoarea casei ar însemna că va trebui sa achiti 20 % din valoarea ratelor pe parcursul următorilor anil. Dacă îți da cadou acel apartament deci 100% sa fie al tău, înseamnă că 30 de ani, tu ar trebui sa plătești în continuare ratele pana se achita

| anonim3247 a răspuns:

Numai dacă ai plătit tu rate și poți dovedi ai ceva din apartamentul ăla.

| Ralucaralucasonia explică (pentru anonim3247):

Nu am muncit dar avocatul a zis ca am 20% pentru ca am fost soti 2 ani

| anonim3247 a răspuns (pentru Ralucaralucasonia):

Nu ai nimic.

| Ralucaralucasonia explică (pentru anonim3247):

Esti avocat?

| anonim3247 a răspuns (pentru Ralucaralucasonia):

E una la câțiva metri de mine care stă pe canapea.

| Ralucaralucasonia explică (pentru anonim3247):

Nu inteleg