| Giulia911 a întrebat:

Buna TPU! Credeți că românii sunt mai buni la suflet decât tiganii? Experienta de viata ce va demonstrat? Serios, oare între un țigan și o țigancă o fi iubire mai mare decât între un roman și o româncă?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca se poate face o comparatie, fiindca bunatatea face parte din caracterul omului si eu am vazut destui tigani cu suflet bun si gramezi de romani cu suflet rau, deci nu putem generaliza.

"Serios, oare între un țigan și o țigancă o fi iubire mai mare decât între un roman și o româncă?"
Nu!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Țiganii, vorbim de aia tradiționali, se căsătoresc din obligație și aranjamente, nu cred că au timp de iubire.

| sierra1 a răspuns:

Definește ce-i aia "buni la suflet" apoi mai vorbim

| Giulia911 explică (pentru sierra1):

Adică mai empatici, sa sara mai repede în ajutor, sa își iubească familia mai mult etc.

| sierra1 a răspuns (pentru Giulia911):

Tu de fapt aici descrii spirtul gregar, de turmă

| Giulia911 explică (pentru sierra1):

Lasă turma, eu vorbesc de inițiativa proprie, practic ce le spune inima la ăștia.

| sierra1 a răspuns (pentru Giulia911):

Definiția ta de "buni la suflet" e anapoda. Sau nici tu nu o ințelegi ori habar n-ai ce vrei. Corect?

| Giulia911 explică (pentru sierra1):

Bine,nu mai contează. Ca tu oricum exprimi doar sadism pe site ul asta și ceva schizofrenie, asa ca...

| sierra1 a răspuns (pentru Giulia911):

Eu cred că tu o dai pe rasism dar nu vrei să recunoști și asta e GRAV

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca intrebarea e inutila, nu am ce raspunde. Poti face tu niste comparatii pur subiective abia in momentul in care interactionezi cu 1000 de romani si 1000 de persoane de etnie roma.Eu nu am interactionat decat cu o mana de romi toata viata.Nu poti sa generalizezi asa de usor niste oameni, indiferent de origini.

| Madaxo97 a răspuns:

Bunătatea sufletească nu ține de etnie sau de culoarea pielii, sunt și români empatici, pâinea lui Dumnezeu, săritori în ajutor mereu, buni și blânzi, dar există și scursuri bineînțeles, oamenii răi și fără suflet, așa cum există și țigani buni la suflet, care sunt în stare sa dea si haina de pe ei la nevoie, există și cei care fură, cerșesc, tâlhăresc, omoară, sau sunt pur si simplu numai pentru ei și nu ajută pe alții, nici măcar propriile rude, se gândesc numai la ei, sunt fel și fel de oameni pe acest pământ, am întâlnit din toate aceste categorii menționate. Nu consider că între un țigan și o țigancă e iubire mai mare, depinde, pentru că la ei deseori intervine tradiția, obiceiurile lor, care sunt pe primul loc peste iubire. Pot de exemplu să fie promiși unul altuia de către părinți de la o vârstă foarte mică, aici clar nu putem vorbi de iubire, că oamenii ăia sunt forțați să fie împreună. Sau se pot căsători dacă au făcut un copil din greșeală pe care nu îl aveau în plan, nici acolo nu prea e iubire.
Eu zic că între români iubirea e mai mare, mai sinceră, mai rațională.

| LisaJulie a răspuns:

SToti oamenii pot sa fie si buni si rai la suflet