| Mara1234510 a întrebat:

Buna, TPU! Cum era examenul de admitere in clasa a 8-a in anii 90/inceputul anilor 2000? Cate probe existau?

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Citez:

"Învăţământul era structurat în
- ciclul primar (clasele I-IV)
- gimnazial (clasele V-VIII),
- treapta I de liceu (IX-X)
- treapta a II-a de liceu (clasele (XI-XII).

După clasa a VIII-a elevii susţineau Treapta I-a, care însemna examen de admitere la liceu. Pentru a accede în clasa a XI-a de liceu, elevii susţineau un nou examen: treapta a II-a. Cine nu trecea "treapta", nu putea continua cursurile la zi la liceu, ci trebuia să și le continue la o școală profesională. Anii de studiu în liceu se încheiau cu examenul de Bacalaureat. După examenul de Bacalaureat, cei mai norocoși aveau posibilitatea să intre la o facultate."

Sursa:
https://adevarul.ro/......index.html