| Bquna a întrebat:

Bună TPU! Curând o să termin liceul și vreau să mă înscriu la o postliceală, am văzut pe site că orele încep de la 12:00 și se termină la 18:00. Faza este că eu vreau să mă și angajez full-time, nu mai suport să stau cu părinții (situație e complicată, dar pe scurt sunt aproape zilnic abuzuri fizice și psihice în familie). Eu vreau să mă angajez undeva și să-mi găsesc o chirie, să mă pot întreține cu salariul meu, dar în același timp să fac și postliceala ca să devin asistentă și după să plec în străinătate. Întrebarea este cum pot să lucrez, să mai și merg la postliceală, să am și timp să învăț? Iar dacă aveți idei de locuri de muncă ok pentru o fată de 19 ani fără nicio experiență pe piața muncii, va rog să mă ajuți! Vreau ca în intervalul 12-18 să fiu liberă ca să pot merge la cursuri. Vă mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
| sweetglitter a răspuns:

Da, ar fi o idee buna, dar mai bine faceti amandoi o facultate fara frecventa/frecventa redusa (adica o facultate la care nu e nevoie sa te duci zilnic, te duci doar cand dai teste si examene), fiindca cum am mai spus, nu este posibil sa te duci si la munca si la facultate in acelasi timp.

8 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Situatia ta e nasoala intrucat nu ai parinti care sa te inteleaga si sa te sustina.
Sincer e cam greu sa faci si postliceala si sa si muncesti in acelasi timp.
Si nu stiu daca iti permiti sa stai in chirie avand in vedere ca o sa lucrezi numai part-time,un salariu part-time nu prea iti acopera chiria.
Bine,poate daca stai cu o colega in apartament mai poti împărți cheltuielile.
De obicei dupa munca nu prea ai chef sa mai faci nimic.
Iti poti gasi part-time dimineata in comert(magazine de haine din malluri, supermarket, livrari la Glovo, call center, ospatar).

| Bquna explică (pentru LordCristobal):

La chirie vreau să stau, am stabilit că o să mă mut cu iubitul meu, că ne vom angaja amândoi și că o să plătim amândoi chiria și celelalte necesități în mod egal. Dar ambii vrem să urmăm și un învățământ superior pentru că provenim din familii disfuncționale și știm ce greu e să te întreții în România doar cu bacul luat. Eu vreau la postliceală și el la facultatea de litere, doar că nu știm cum o să facem față și cu învățatul și cu prezența la școală și cu locul de muncă...

| sweetglitter a răspuns:

Si eu am tot 19 ani, fara nicio experienta, dar sa stii ca e imposibil sa muncesti si sa te duci si la postliceala, in acelasi timp. In plus, nu o sa ai bani de postliceala, fiindca o sa muncesti pe salariul minim pe economie. Chiria sau cazarea la camin costa peste 500 de lei, mancarea peste 1000 si hainele peste 200...toate intr-o singura luna. Totusi, la New Yorker (magazin de imbracaminte) te poti angaja fara bacalaureat. Imi pare rau ca te aflii in aceasta situatie.

| Bquna explică (pentru sweetglitter):

Crezi că e ok dacă mă mut cu iubitul meu, ambii să plătim chiria și să avem locuri de muncă separat, iar în același timp eu să merg la postliceală și el la litere?

| Bquna explică (pentru sweetglitter):

Mulțumesc mult

| sweetglitter a răspuns (pentru Bquna):

Da, ar fi o idee buna, dar mai bine faceti amandoi o facultate fara frecventa/frecventa redusa (adica o facultate la care nu e nevoie sa te duci zilnic, te duci doar cand dai teste si examene), fiindca cum am mai spus, nu este posibil sa te duci si la munca si la facultate in acelasi timp.

| Smmo a răspuns:

Chiar daca nu mai suporti sa stai pe acasa, e bine sa sa nu iei decizii pripite. Daca te muti, lucrezi si inveti, te chinui prea mult, sanatatea ta e totusi mai importanta. Eu am facut in paralel 1 an de facultate si de serviciu stand cu ai mei si greu am putut sa le impac, profesorii fiind nemultumiti ca nu puteam veni mereu la ore, desi cu unul chiar ma cunosteam si stia ca nu mint.
Nu te gandi ca sunt 8 ore de serviciu + 6 de scoala, mai este drumul de facut de la una la alta si pana acasa, o sa mai ai nevoie de timp pentru invatat, pentru curatenie, pentru facut mancare. Nu rezisti asa cu anii. Da, e bine sa stai singur pana incepi sa dai din colt in colt pentru ca nu poti plati facturile si nu ti se strica mancarea prin frigider sau pe unde o tii, ca tu de-abia mai apuci sa te aduni cat sa te duci la munca si/sau la scoala.
Variante:
- serviciu 4h/zi si postliceala si nu te muti (asa iti mai strangi un ban, nu platesti chirie etc. si eviti scandalurile nefiind acasa),
- serviciu 8h/zi si incerci sa te muti in timp, problema e ca daca te-ai mutat deja esti dependenta de serviciu ca sa iti platesti chiria,
- postliceala si mai stai cu ai tai pana o termini, iti poti lua vreun job temporar vara de exemplu. Mie mi se pare varianta optima (daca iti place sa fii asistenta).
Locuri de munca mai serioase ai putea gasi pe la call-centere, dar salariul e minim daca nu te angajezi sa lucrezi in vreo limba straina, muncesti mult si programul rar e cum il vrei tu, e o zi dimineata, alta dupa-amiaza, puse si anapoda, se lucreaza si de sarbatori si uneori si in week-end si in general iti afli programul cu o luna inainte, adica nu prea e ceva clar stabilit ca la alte joburi. Totusi in unele locuri studentii au anumite beneficii, adica daca vin cu o adeverinta li se face un program adaptat.

| Bquna explică (pentru Smmo):

Părinții mei sunt ambii alcoolici, fac zilnic scandaluri, iar tatăl meu e foarte violent și nici măcar să mănânci nu poți decât la anumite ore când nu îl deranjează. Așa că este exclus să rămân cu ei, eu cred că am așteptat destul până acum. Am terminat liceul și după ce o să dau bacul am să plec de acasa oricât de greu mi-ar fi.

| Smmo a răspuns (pentru Bquna):

Imi pare rau ca ai parte de o asemenea atmosfera in familie. De vreme ce ai luat hotararea sa pleci, iti doresc mult succes la bac, la studii si in viata?