| anonim_4396 a întrebat:

de mult timp am abservat ceva, cateodata cas intr-o stare de gandire profunda si nu mai aud pe nimeni in jur, mai am momente cand ma gandesc ca rapund la cineva " nu" sau "da" si fac si fac in realitate din cap "da" sau din umeri " nu". Acum cateva zile eram in autobuz si imi imaginam ca port o discutie cu cineva si ii aratam din maini cat de mare am vazut un sobolan, si am facut si in realitate marimea sobolanului, s- au uitat cativa oameni la mine. Poate devin paranoica dar mai este ceva..de multe ori trec prin locuri in care nu am mai fost niciodata si imi sunt cunoscute,parca le- em mai vazut o data, fac lucruri si imi aminteste ca le- am mai facut o data. Am visat o data o biserica mare, si intr-o zi mi- a fost dat sa o vad (semana foarte mult). Ce se intampla? Sunt singura care traieste asta? Sau am probleme?

7 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Iepuras draga, odata ce iti dai seama ca faci sau raspunzi, altceva decat gandesti, inseamna ca esti neatenta la cel ce te intreaba ceva.Restul poate sa fie pura coincidenta, chiar si faza cu deja-vu-ul.Esti o fata normala,care mai si viseaza cateodata!
Dar,faptul ca mai faci greseli gramaticale,asta nu inseamna ca esti visatoare,ci doar putin neatenta cum scrii:
-"cas intr-o stare". Corect este "CA SUNT(sau Ca-S) intr-o stare."
-"ca raspund la cineva". Corect este "ca raspund CUIVA". Multi copii/tineri, dar si adulti vorbesc in genul asta(cei anagramati)!
-"fac lucruri si imi aminteste ca le-am mai facut". Corect este "fac lucruri si imi AMINTESC ca le-am mai facut".
Inca o data, nu ai nimic, doar lipsa de interes pentru cei din jurul tau si fa putin efort, ca sa te gandesti doar la lucrurile din realitate.

| rabbit2014 a răspuns (pentru pietrean):

Nu am vrut sa scriu "cas" am vrut sa zic "cad". La tableta "s" este langa "d" in rest pot sa spun ce forma vreau, atata timp cat se intelege. Merci oricum, la ambele raspunsuri

| rabbit2014 a răspuns (pentru pietrean):

De obicei nu verific daca am greseli gramaticale inainte sa postez, dupa aceea vad si eu dupa ce ma catalogheaza lumea ca o fata care nu stie sa scrii, poate nu dau forma corecta si imi joaca feste tastatura. Bine nu zic de tine, m-am certat acum cateva zile pe chestia asta.

| rabbit2014 a răspuns (pentru rabbit2014):

Pff iar am dat-o in bara laughing " scrie" nu " scrii"

| pietrean a răspuns (pentru rabbit2014):

"...in rest pot sa spun CE FORMA VREAU,atata timp cat se intelege".
Nici chiar asa! Ca orice limba si limba romana,are regulile ei.
Unii,daca vor sa inteleaga,bine,care nu vor,asta este,mai sunt si anagramati in societate!
Ca se scrie o alta litera,in loc de cea care trebuie,sau se papa una,inteleg,viteza.Dar cand se schimba sensul frazei din cauza cuvintelor nepotrivite, din cauza ca nu se pune virgula, punctul unde trebuie, de ce trebuie eu sa-mi incalcesc mintea, ca sa inteleg ce a vrut sa spuna persoana?
O seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

R6

| Darius392 a răspuns:

Ar fi bine sa te duci la un pshiolog sa iti explice ce se intampla, oricum nu e nimic grav, nu fii speriata.