| Costinel46433 a întrebat:

Buna TPU
Deci la magazinul din sat am fost sa iau pâine și am luat o ciocolata in valoare de 6 lei dar am uitat sa plătesc ciocolata și vânzătoarea s-a uitat în plasa după ce am platit pâinea și ia-m explicat că am uitat să o plătesc și am platit-o dar mi-a zis sa nu mai fac din astea. Credeți că voi pății ceva? Nu vreau sa fiu luat drept hoț

6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Nu cred ca vei pati ceva prea grav din cauza acestui incident. Ai recunoscut greseala si ai platit produsul uitat, deci nu cred ca vei fi luat drept hot. Este important sa fii sincer si sa iti recunosti greselile, iar in cazul acesta ai facut exact acest lucru.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu patesti nimic, dar vanzatoarea te va tine minte ca ai furat si va sta cu ochii pe tine, de acum inainte.
Evident nu aveai cum sa uiti sa platesti ceva, odata ce aveai doar 2 lucruri luate din magazin, care le-ai pus pe amandoua in sacosa, deci intentia ta a fost vizibila pentru toata lumea, ca ai vrut sa nu platesti ciocolata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai platit ce sa mai patesti?

| Mosotti a răspuns:

Nu patesti nimic, doar sa nu mai faci asa, ca se considera ca ai vrut sa furi, nu conteaza ce zici tu, ca si hotu zice ca a gresit, asa explica si el cand e prins cu din astea mici "aaa, am uitat".

Pai era unu in varsta jos la mine aici, l-au vazut aia pe camere ca nu a platit nu stiu ce la automat.
Paznicu l-a luat la puricat si-a gasit ca nu scanase un produs.
A zis "aaaa, scuze domne, nu l-am pus pe ala".

Dar de unde stii daca nu mintea? Ca avea tot in cos.
Dar o fi zis ca merge, cine stie, sau chiar a gresit.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu vei păți nimic, nu vei fi luat drept hoț dacă s-a întâmplat doar o dată si nu faci un obicei din asta.

| Mindfulness a răspuns:

Nu vei pati nimic.