| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
In sah, regele are voie sa mute cand nu este in sah? Sau doar cand e in pericol?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regele poate fi mutat oricand, singura conditie este ca mutarea sa fie posibila, respectiv sa aiba loc, sa nu intre in sah sau sa nu treaca prin sah (la rocada).
P.S. Nu regele muta ci jucatorul.

| Dismally a răspuns:

Da, poti muta regele oricand doresti.

| Lioana a răspuns:

Normal ca are voie, doar nu e legat. Dar e cea mai incompetenta piesa de pe tabla. Inainteaza doar cate un pas pe diagonala sau drept, inainte sau inapoi. Exceptie: rocada. Rocada se poate face o singura data intr-o partida si doar daca regele si tura implicata nu au fost miscate din pozitia de start si doar daca intre ele nu sunt alte piese. In rocada regele merge 2 patrate spre stanga sau spre dreapta (rocada mica respectiv rocada mare) iar tura in directia careia s-a indreptat trece peste rege si se aseaza langa el.
Singura situatie in care regele nu are voie sa mute este cazul in care ar merge intr-o pozitie in care ar fi SAH. Regele nu poate fi capturat, iar o astfel de mutare duce la captura. Regele poate fi doar incoltit ca sa nu mai aiba scapare.
Daca ajunge intr-o pozitie in care nu e in sah dar nu mai sunt alte piese care se pot muta iar mutarea regelui in orice loc l-ar duce in sah, atunci e remiza. Acea situatie se numeste PAT.