| FaraNume999 a întrebat:

TPU! Nu stiu de ce, dar mi-e frica de oameni. Pur si simplu, nu ii suport. Gen ma duc pe strada si vad ca vin mai multi oameni in grup, eu fac tot posibilul sa evit acel grup pentru ca simt ca nu sunt in siguranta. Ideea e ca mi-e si oarecum rusine de infatisarea mea, avand in vedere ca sunt o persoana cu o infatisare nu tocmai placuta, chiar si unii oameni mi-au zis lucrul acesta si m-a demoralizat la maxim. Sunt foarte nefericit din cauza asta si ideea e ca nici nu stiu cum sa ies din situatia asta. Ce as putea sa fac? Cu parintii nu ma consult pentru ca au ei destule probleme pe cap, nu ii mai incurc si cu ale mele...

5 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hei

In primul rand daca spui ca esti urat atunci deja pornesti cu un dezavantaj!

Nimeni nu este urat in totalitate!
Observa ce este rau la tine si incearca sa maschezi lucrurile respective.

Tot ce tine de fizic se poate schimba!
Daca esti slab poti face muschi, daca esti gras atunci poti slabi! Numai cauta pe net si o sa gasesti solutii.

Ia fiecare problema pe rand! Nu ai cum sa le rezolvi pe toate 1 data...
Cu timpul o sa le rezolvi dar trebuie sa o tii tot asa si sa nu ii bagi in seama.

Dupa cum spuneam... incepe prin a face niste muschi, schimba-ti freza daca nu iti convine... *lucruri de genul*

Daca nu stii ce freza ti-ar sta bine atunci te poti duce la un frizer si sa-i spui sa te tunda cum crede el.

Succes!

| WaterDrop a răspuns:

Bla, bla.De ce vrei sa devii dependenta de ce alte persoane si de ce spun ele.Crezi ca daca iti spune cineva aici ca nu esti asa, este adevarat? Sunt o multime de metode sa fii oricum vrei tu in ziua de azi, insa lenea este prea mare nu? De ce plangi, cand inca nu ai incercat sa faci nimic in privinta asta.Ia incearca sa cauti cateva informatii despre problema ta si apoi revino sa spui cum a mers. Daca nu, sinucidere, este si asta o solutie.Lasa`i pe altii sa se bucure de viata daca tu consideri ca nu meriti asta.

| Divy a răspuns:

Da am întâlnit persoane care sunt judecate după aspect, dar unele se fac că nu aud și sunt așa fericite.
Crezi că nu e nimeni criticat dacă nu judecă aspectul se găsesc haine, comportament, inteligență dacă auzi tot te amărăști fă-te că nu auzi sau că e un compliment.
În plus nu asta contează ci să fi degajat, să te simți bine și să emani încredere, asta te determină oamenii să te aprecieze, căci dacă ești frumos și nimic e ca statuia adică degeaba, gândește-te și tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricat de neplacut ai fi considerat fizic, daca te ingrijesti, te aranjezi putin si iti schimbi atitudinea, imposibil sa nu devii mai atractiv.

Invata sa ai incredere in tine. Si sa socializezi. Daca simti ca nu poti singur, apeleaza la un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atitudinea este mai importanta decat felul in care arati. Cunosc multe persoane pe care, personal, le consider urate, dar au foarte multi prieteni, pentru ca se simt bine in pielea lor si stiu sa arate asta.