| denisamihaela a întrebat:

Prietenul meu ma bate la cap sa învăț sa gătesc ceva. Orice. Numai sa ma vada in bucătărie. Ma enervează ideea de a găti. Eu mereu ma mulțumesc cu o salata sau cu ceva cumpărat din supermarket. Timp de 1 an si jumatete de zile am iesit si am mancat in oraș sau mai dădeam cate o comanda acasă sau daca nu, gătește el. El chiar știe sa gătească perfect, de ce ma mai chinuie si pe mine sa învăț daca se descurca si singur?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Hai ca ati fi simpatici impreuna in bucatarie! Nu crezi ca el gindeste la fel? Ca te vrea acolo, linga el, mai ales ca bucataria ar fi locul unde tu ai fi de gasit, nu el. Te-ai gindit cum se simte el din cauza asta?

| Aasdfghj a răspuns:

Ar fi frumos sa gatiti impreuna, parerea mea. Mie imi place sa gatesc cu iubitul meu, chiar mi se pare distractiv sa fim amandoi in bucatarie. Macar sa-l ajuti cu taiatul legumelor si tot e un inceput bun. Bafta!

| Freya1 a răspuns:

Aa pai e clar nu te mai tine mult pe langa casa lui.
Sa mananci de fiecare data in oras sau mancare comandata costa ceva ati fost la inceput si a lasat dupa tine dar o sa ti se cam cinteze ca el nu e banca. Unui barbat ii place ca femeia de langa el sa stie sa faca treburile gospodaresti nu zice nimeni sa stai toata ziua la cratita dar nici sa il pui pe el dupa ce vine de la munca sa isi faca mancare cat timp tu stai in pat sau sa te invite mereu in oras cand salariile sunt asa de rahat.Pentru bunastarea relatiei ar cam trebui sa inveti sa faci curat, mancare etc cum era vorba aia "cu matura nu sti sa dai da barbat iti trebuie"

| Lioana a răspuns:

El iti cere asta pentru ca nu vrea sa gateasca numai el. Vrea sa te implici si tu. Daca doar unul singur face la un moment dat se satura si nu mai are chef.
Incearca si tu sa inveti sa gatesti. Sunt retete pe internet daca nu ai o carte de bucate. Incearca lucruri noi!

| anamariarot a răspuns:

Mie nu-mi place să gătesc, prietenului meu îi place, dar nu mi se pare ok să-l las doar pe el, ci să contribui și eu, măcar într-o mică măsură.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu n-ai decat sa te multumesti si cu aer.El nu se satura cu asta. Poate se descurca perfect la gatit, dar nu are mereu timpul necesar.Normal ar fi sa-l ajuti si tu.

| PanaitAnaSofia a răspuns:

Gătitul este un lucru foarte relaxant! Încearcă și poate vei descoperi o nouă pasiune! Știu că gătitul este relaxant din propria experiență.Am început să gătesc de la 11 ani (în prezent am 13)și crede-mă că este un lucru uimitor! Cât despre învățatul de a găti, nu este greu, începe cu ceva ușor(la alegere)și te poate învăța prietenul tău, sau, te poate învăța YouTube-ul(ca și în cazul meu). Multă baftă!