| anonim_4396 a întrebat:

Rezolvarea unei ecuatii de genul |x-1|=1 are ca solutie 2 intervale ca de exemplu x E [2;+infinit) si x E (-infinit; 0] sau doar S={0; 2}. Si da, am nevoie sa stiu pentru o tema insa nu v-am pus sa imi rezolvati exercitiul ci doar sa stiu daca solutia ecuatiei de genul ala este un interval. Multumesc happy

1 răspuns:
| Anonnymous a răspuns:

Nu e un interval. Sunt cele 2 solutii: 0 si 2, pentru ca ai 2 cazuri: cand x-1 = -1 si x-1 = 1. happy