| GabyGabbryella a întrebat:

Buna TPU... Sunt in clasa a IX-a si vreau sa fac facultatea de farmacie, dar nu m-am hotarat inca unde sa merg, ori in Timisoara ori in Bucuresti.Stiu ca este devreme dar deodata ce o sa ma hotarasc unde o sa fac facultatea o sa incerc sa aflu cat mai multe informatii si mi-ar placea sa nu imi spuneti ca mai e mult pana atunci si sa nu ma mai gandesc sau alte chestii de genul asta. Vreau sa mentionez ca m-am nascut in Timisoara dar nu locuiesc acolo si am nici o cunostiinta, in schimb in Bucuresti locuieste moasa mea cu care ma inteleg foarte bine, dar asta nu prea conteaza pentru ca oricum eu o sa stau intr-un apartament cu o prietena, dar acesta este motivul pentru care nu pot sa ma hotarasc. Astept parerile voastre si va multumesc!
Va rog extrem de mult, chiar trebuie sa ma hotarasc.Aceasta alegere ma macina zi de zi!

1 răspuns:
| EarsOfAFox a răspuns:

Tu nici n-ai văzut încă ce înseamnă liceu și te consideri deja la facultate. Ai o problemă bizară.
Nu că e devreme. E prea exagerat de devreme.

Gândește-te la asta abia în clasa a XII-a. E timp din belșug. Până atunci te poți răzgândi de n-șpe ori, poate ajungi să te intereseze chiar alt domeniu, cine știe.

Nu obții vreo realizare dacă îți faci plan dinainte cu 4 ani. Iar uneori socotelile de acasă pot să nu se potrivească cu cele din târg.

Mai întâi ai de înghițit destulă biologie și chimie. În clasa a IX-a n-ai văzut încă destule. Vezi-ți de viața din liceu mai întâi. Trăiește prezentul cu mai multă responsabilitate! Trebuie să te asiguri că până la sfârșitul liceului ai motive solide să urmezi în continuare domeniul propus.

Nu prea ai nici perspectivă. Poate nu știi pe nimeni în Timișoara(bănuiesc că stai în apropiere dacă te-ai născut acolo), dar asta nu înseamnă că nu vei avea colegi ce vor urma facultăți acolo. Vei avea cunoștințe/relații prin urmare.
Așa dacă Bucureștiul e mai departe e foarte probabil să nu ai multe cunoștințe. Oricum la facultate cunoști alt rând de oameni/colegi.

Părerea mea e să nu te mai gândești acum. Mai ai alte lucruri de luat în considerare odată cu trecerea timpului. Concentrează-te pe prezent acum.