| zzPufoseniaxx a întrebat:

Sunt înspăimântată deoarece maine ma duc la dentist si va trebui sa-mi scoata nervul de la măsea. Imi este foarte frica daca o sa ma doara cand o sa-mi faca anestezia locală, pentru ca am mai avut anestezie locală in picior (mai exact in talpa) si a fost foarte dureros.
Cine a mai fost anesteziat in gingie va rog sa-mi spuneti daca este foarte dureros sau nu!

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Simti doar o intepatura si presiune.Cam asta e tot.Depinde cat de adanc o va face.Insa durerea nu-i nimic de speriat si`ti va trece dupa o secunda maxim.

| zzPufoseniaxx explică (pentru WaterDrop):

Ai avut dreptate! Mi-am facut griji degeaba.

5 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Nu doare, draga mea! Vei fi bine. Depinde si dentistul cat de bland este.

| 393Dan a răspuns:

Nu doare de loc. Unicul lucru ce deranjeaza e sunetul sfredelului, dar nu simti nimic.

| Scarbo a răspuns:

Iti va pune cateva intrebari cu privire la anestezie, poti spune ca totul e in regula, el va incepe, si daca o sa inceapa sa te doara, ii spui sa-ti mai faca o anestezie si apoi sigur nu te va mai durea, cand iti musti buza din partea maselei de unde trebuie scos nervu nu trebuie sa simti nimic, asa vei sti ca anestezia si-a facut in totalitatea efectul, dureaza in jur de 20 de min pana ce isi face efectul.

| Scarbo a răspuns (pentru Scarbo):

HM,eu am spus de scoaterea nervului, da cand iti face anestezie o sa simti o intepatura mica de tot in gingie timp de 2-3 secunde.