| Ana0Any a întrebat:

Buna TPU sunt noua aici si inca ma acomodez, as vrea sa stiu si eu ce e cu fundele astea, cum le castigi si cum poti sa le dai, VA ROOOG ajutatI-MA, asa ca bun venit

Ms mult

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Buna
Bine ai venit!
Funda e un semn de recunostinta dat de cel ce a pus intrebarea,in shcimbul raspunului tau ce l-a ajutat.
Cand pui o intrebare,si primesti raspunsuri,iti apare in dreapta o panglica gri, iar cand dai cu cursorul pe ea se face portocalie.E in dreptul fiecarui raspuns.O apesi si declari raspunsul ce ti-a placut castigator.

Voturile le primesti, si poti sa le si dai.Asa se acumuleaza puncte

Ca un sfat asa, banuiesc ca ai vazut ca unii cersesc fundite.Nu face asa,daca dai un raspuns da-l doar cu scopul de a ajuta, iar daca ai un raspuns castigator, bucura-te ca ti-ai implinit scopulbig grin

3 răspunsuri:
| AnneMarri a răspuns:

1. Ce-i fundiţa?
- răspunsul câştigător la o întrebare,
- este un fel de premiu care se oferă pentru răspunsul considerat cel mai folositor de userul care a pus întrebarea.
2. Cum se dă fundiţa?
- pui o întrebare şi primeţti mai multe răspunsuri;
- în dreptul fiecărui răspuns apare o fundă gri pe care, dacă apeşi, se face portocalie;
- tu alegi răspunsul cel mai folositor şi apeşi pe funda din dreptul lui;
- pe ecran îţi va apărea o căsuţă în care va scrie: „Eşti sigur că vrei să alegi acest răspuns ca fiind câştigător?" şi tu apeşi pe „da".
Cine primeşte fundiţa, primeşte şi 100 de puncte.
P.S. bine ai venit printre noi. kiss

| BloodPrison a răspuns:

Bine ai venit printre noi!
Fundita = Medalie oranj = Raspuns castigator = 100 de puncte.
Este un fel de "Multumesc". In acest fel ii multumesti celui, care te-a ajutat cel mai mult, raspunsul caruia a fost cel mai bun, din punctul tau de vedere.
Cand te vei hotara, ce raspuns este cel mai bun/folositor (in mod normal ai maxim 5 zile la dispozitie), va trebui sa dai clic pe "Declara raspuns castigator" in dreapta raspunsului preferat, iar apoi sa dai clic pe "OK". E simplu.
Succes! Numai bine!

P.S. Citeste si Intrebarile frecvente: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente . Sigur, vei gasi multe raspunsuri si aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa castigi trebuie sa raspunzi la o intrebare corect, iar cel care a pus intrebarea daca ii va placea raspunsul dau iti va da funda.
Ca sa dai funda trebuie sa pui o intrebare si funda o dai celui ce crezi ca a raspuns cel mai bine.Pentru a da funda,in dreapta la fiecare persoana care a raspuns la intrebare este o funda argintie. Apesi pe acea funda si persoana respectiva o primeste.
O da, bun venit, sa ai o zi frumoasa.