| gellalbie4ever a întrebat:

Buna TPU.
Unde ma pot angaja, cu liceu fara bac? La mega image toata lumea e data afara pe motive false si primesc report. La fast food iti face tur interior, dupa perioada de proba te da afara si te plateste pe loc ca sa taci probabil( am fost 4, unul din noi cu curs de bugatar si pe toți ne-a dat afara in aceeasi zi) La cora si la carrefour nu angajeaza pe nimeni. Lidl e nepotism. Kaufland intreviurile sunt false+ nepotism. La profi lucrezi sa inlocuiesti pana isi gasesc pe altcineva mai bun.
Am auzit si eu de la cineva ca cica sa ma uit pe unde chiar exista zone in care chiar se angajeaza. Cine stie sa imi spuna si mie unde?
Dau funda!

15 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

In comert e cam mancatorie si poti prinde sarbatorile la munca, cel mai bine baga un cv in fabrica, acolo nu te da nimeni afara asa usor.

| Violleta2022 a răspuns:

Fara BAc te poti angaja magazinele mari, dar te poti angaja ca muncitor necalificat in: agricultura, sere de flori si legume, florarii, constructii, la piata, cuier, samd.
Uita de Cora, Lidl, Kaufland ca acolo nu ai sanse, nu din cauza nepotismului, ci din cauza ca NU ai BAC-ul luat.

De ce nu pui mana sa inveti acum, cand mai sunt 4.5 luni pana la examenul de BAC, sa-l sustii anul asta, ca sa ai si tu o sansa de angajare?

| gellalbie4ever explică (pentru Violleta2022):

Nu e adeverat. Nu ai sanse nici cu bac nici fara. Nu cred eu ca bac rezolva ceva. Am vazut cum au aruncat afara pe unul cu bac si pe altul cu bac si curs de gatit. De ce nu imi invat? Nu inteleg nimic 2. am nevoie de banii aia si pentru altele ca mâncarea apa igiena medicamente XD

| Violleta2022 a răspuns (pentru gellalbie4ever):

Pentru tine, este mai simplu: munca necalificata, ca sa nu fii nevoit sa-ti bati capul, mai ales ca nu intelegi nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nepotism la Lidl si Kaufland? Sunt asa mult manageri de Lidl si Kaufland care au asa multe rude care vor sa lucreze pe minimul pe economie?

| gellalbie4ever explică (pentru suntserios):

La kaufland trebuie sa ai pe cineva la conducere altfel te ia la misto. La lidl la cariere spatiu "cine te recomanda" e obligatoriu

| gellalbie4ever explică (pentru gellalbie4ever):

Nici in posta nu te poti angaja. Trebuie sa ai rude si rudele tale si tu ca persoana sa ii placi directoarei adjuncte, Altfel nu te vrea nimeni.

| suntserios a răspuns (pentru gellalbie4ever):

Deci tu zici că spre exemplu ieri când am fost la Kaufland și erau vreo 50 oameni prin magazin pe tura aia, toți aveau pile la conducere?

Plus, știi măcar ce înseamnă recomandare la angajare de e obligatorie rubrica la Lidl?

| gellalbie4ever explică (pentru suntserios):

Da stiu. Si nu ma las asa usor ceea ce faci tu e gresit si esti de o nesimtire mare sa vorbesti inapoi celor ce chiar vor sa munceasca!

| suntserios a răspuns (pentru gellalbie4ever):

Avand in vedere ca ai scris

"La lidl la cariere spatiu "cine te recomanda" e obligatoriu"

Si tu ai impresia ca trebuie sa te recomande un sef de la lidl inseamna clar ca nu stii ce e aia o recomandare.

Te-as fi ajutat, dar daca nu vrei sa iti raspund, aia e. Spor.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sfatul meu este sa inveti si sa iei examenul de bacalaureat, altfel te vei tot regasi in situatia scrisa mai sus.Bafta!

| gellalbie4ever explică (pentru dullcat):

Nu cred ca BAC rezolva ceva. Dar in fine o sa o rup in bucati diploma aia dupa ce o obtin.

| Catrice a răspuns:

Tu de fapt cauți motive sa stai acasă pe banii părințilorlaughing

| gellalbie4ever explică (pentru Catrice):

Tu de fapt nu gandesti dar scrii cum ai ajuns la concluzia asta, ai 13 ani sau ce?

| Catrice a răspuns (pentru gellalbie4ever):

Da,asa e, am 12 ani de fapt rolling on the floor
Pe bune, dacă chiar voiai sa muncești nu băgai scuze la fiecare loc da mai bine e la caldurica sub plapumioara sa aducă mami mancarica rolling on the floor