| Babyflay a întrebat:

Bună TPU, vă rog să mă ajutați cu o părere.
De multe ori în capul meu îmi fac dialoguri singură, adică nu vorbesc cu glas, doar îmi fac eu în capul meu întâmplări și mă gândesc doar spre rău..la un moment dat îmi dau seama ca eu efectiv nu mai sunt unde ar trebui să fiu ci în întâmplarea din capul meu și mă simt prost.
Nici noaptea nu mai am somn, parcă mi-e frică și de umbra mea câteodată, îmi fac fel și fel de aluzii. Soțul, de multe ori nu mă înțelege și mă doare și mai tare.
Simt ca sunt moartă, dar trăiesc cumva, nu mai sunt cine am fost. Totul mi se pare fără rost, nu am chef de absolut nimic.
Poate ca sunt cu copilul acasă 24/24, dar nu cred.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Este tocmai din cauza ca stai acasa 24/24.
Ai nevoie de socializare, de activitate in afara domiciliului.
Sedentarismul vine la pachet cu anxietatea, pentru majoritatea dintre noi. Mai ales daca "acasa" inseamna intr-un apartament, si nu la curte, unde te mai saluti cu vecinii, mai iei contact cu natura, stai in soare.
Nu stiu ce varsta are copilul, dar poate ai putea gasi un grup de mamici, cu care sa iesi cateva ore pe zi, undeva in zona.

| wildthing a răspuns:

Mergi la cauza fricii si vezi cum o poti elimina. Daca nu o poti elimina, gandeste-te ca nu esti singura, ci toata lumea se confrunta cu aceleasi probleme. La ceea ce esti expusa tu, suntem expusi toti. Acum ce sa facem, daca tot ne-am nascut, hai sa nu ne gandim la destinatie, ci la calatorie, si sa incercam sa o facem pe cat posibil de frumoasa. Toti trebuie sa facem calatoria, toti vom ajunge la destinatie, dar hai sa nu ne gandim la final sau la pasajele de drum cu ploaie si noroi, ci doar la cele insorite, prin peisaje feerice. Cauta acele pasaje din viata ta si gandeste-te doar la ele. Trebuie sa gasesti acele pasaje frumoase, pentru ca ai un copil de crescut si trebuie sa fii puternica si vedela pentru el.

| utilizator03 a răspuns:

Normal ca faptul ca stai acasa si nu ai vreo activitate iti afecteaza psihicul. Cum ar fi sa inchizi un om intr-o casa 24/7? Devine leguma. Ai nevoie de activitati, hobby-uri, iesiri cu prietenii, cu sotul. Fa terapie, atfel vei ajunge si mai rau. Problemele nu dispar de la sine, trebuie sa lucrezi la ele

| Tcrinaaaaa a răspuns:

Bună, sunt în aceeași situație de ceva timp ma simt amentia aeriana parca sunt pe alta planeta, la fel cred ca visez ceva de genul. Nici eu nu știu ce sa mai fac de asemenea și eu am 2 copii!