| PopescuMaria9 a întrebat:

Bună TPU!☹️ vreau să vă cer și vouă sfatul, că poate mă veți putea ajuta bun deci hai sa incepem. Am 12 ani sunt fată, și pe scurt vă voi zice povestea mea iar la final o sa va cer sfatul. Tatăl meu a murit cand aveam 7 ani iar de atunci mama a cam luat-o razna, începuse să bea mult și să devină foarte mizerabilă mama cand aveam eu 8 ani a cunoscut un bărbat care ma agresat sexual și eu nu îmi dădeam seama că nu stiam deloc ce inseamna lucrurile astea eu le credeam lucruri normale, infine..cand am împlinit 10 ani mama deja devenise cea mai rea versiune a ei casa era EXTREM DE MIZERABILĂ(ne mânca viermii pe scurt) și casa încă este așa mama a devenit cu timpul o c***a de o cautau toți bărbații pe la ușă, cam pe la 11 ani mama a cunoscut un bărbat foarte de treabă! cred...nu sunt sigură dar mama cred că are un copil cu el, aceea este sora mea care o iubesc foarte mult(are 3 luni) ABIA DE ACUM ÎNCEPE POVESTEA după ce sa născut sora mea a trebuit să am grijă de ea să fac eu curat în casă să fac eu de mâncare și într-un final să învăț practic am devenit un fel de,,femeie" sau chiar,,mamă", acum vine cealalaltă problemă ȘCOALA, dun cauza MARIILOR responsabilități nu aveam timp de învățat așa că absentam foarte mult și asta m-a adus la situatii nencheiate si corigenta la mate sunt clasa a 5a si nici pana acum nu stiu inmultirea cu mai multe numere???? deci pe scurt cu scoala merge foarte PROST,eu sunt foarte sensibilă și plang si dacă se uită cineva la mine,mama mă bate, mă înjură e în stare să mă omoare și plang fară niciun motiv și ajung să mi se facă rău de la atâta plâns colegii mă urăsc nu mă suportă am ajuns să am anxietate și risc să o dau în depresie nu mai îmi suport viața am gânduri de sinucudere și ași face-o dar poate o să regret, Ce să fac cu viața mea? cum pot să fac să duc o viață bună? (scuzați categoria)HELP
!

Răspuns Câştigător
| AndaAlexandra a răspuns:

Ai incercat să vorbești cu dirigintele? Spune-i toate lucrurile astea. Poate ai la școală un psiholog. Vorbește cu el. In cel mai rău caz suna la telefonul copilului sau la protecția copilului. Nu poți continua așa.

3 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

broken heart((

Nu sunt capabili să-ți dau un sfat in momentul ăsta trăiesc toată durerea ta care o trăiești Copile

| 1onur a răspuns:

Sa nu-ți faci rău dar nu cauza la așa părinte căci este foarte clar că nu ține la voi va copilul ei nu mai știu m-am pierdut puțin văzând ce viață duci și trăiești Copile pentru că eu mă uit la asemenea cazuri la Romania te iubesc și văd acolo exact soarta ta cum copii sânt lăsați să-și facă de cap de copii mici după ajung pe mânainile traficanților și proxeneților eu sunt la pământ și îți spune sincer cu toată inima că-mi pare cu Adevărat foarte rău ce trăiești Copile la vârsta ta

| Torrpi a răspuns:

Inainte de a te gandi la sinucidere, gandeste-te la o viata mai buna.
Inteleg ca esti copil si nu stii ce sa faci.
Ciudat este ca profesorii, diriginta, nu stiu situatia ta. Ar fi trebuit sa stie.
Psihologul nu te poate ajuta ca sa ai o mama mai buna. Nici nu iti va face treburile casei.
Pentru ca totusi ai acces la internet, ia legatura cu Protectia copilului. Spune-le toata povestea ta. Toata, asa cum ai spus si aici. Chiar si ce nu ne-ai spus. E posibil sa te duca in alta familie la un asistent maternal. Nu te speria. Nu va fi mai rau. Astia sunt controlati. Va fi mai bine pentru tine si vei putea invata. Vei termina scoala. Poate chiar cu note foarte bune. Gandeste-te la viata ta, oricat de mult ti-ai iubi sora. Daca faci scoala si ai un serviciu bun, iti poti ajuta mult sora cand va creste.
Curaj, fetita!