| Ayumha a întrebat:

Buna tupu, sa vedem ce imaginatie aveti... sa zicem ca este noapte si se ia curentul, nu aveti la indemana nici lumanari, nici altceva ce poate produce electricitate, in schimb aveti 3 bete de chibrit. Cum improvizati sa faceti ceva ca sa lumineze pe termen mai lung. Cel mai inventiv raspuns primeste funda! big grin

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sa inteleg ca lumanarile pot produce electricitate? Ca, din formularea ta, asa reiese. Imi explici si mie cum? Ca pare interesant.

| BiaSiAtat a răspuns:

Un chibrit il folosim sa facem lumina sa cautam lemnele. Apoi il folosim pe al doilea sa facem foc in soba si punem niste motorina, iar al treilea il foosim pentru rezerve... Funda?

| FallenAngelM a răspuns:

Pai
le aprind...caut foi carpe ceva de ars.caut ceva de fier preferabil o oala de ciorbalaughing si dau foc si am lumina
chiar daca pute urat. depinde si de situatie, unde te afli...

| Hottie a răspuns:

In primul rand, as putea sta si fara electricitate laughinglaughing dar, ca sa iti raspund corect: cu doua bete de chibrit (odata) as aprinde focul... as lua de afara niste pietre, cu ele as incercui niste iarba uscata si as aprinde-o, dar as face asta afara laughing. As avea lumina +caldura, iar pe al treilea l-as lasa de rezerva in caz ca am nevoie sa merg prin casa.
Si pana la urma asta e o idee ingenioasa big grin
pa