| IustinaC a întrebat:

As vrea sa tratez o problema din punctul vostru de vedere. Acum 2 saptamani am inceput studiile la o universitate care se afla pe teritoriul UE. Cu alte cuvinte m-am mutat definitiv in alta tara pentru a-mi continua studiile. Aici nu reusesc nici de cum sa imi fac prieteni si cred eu ca de vina ar fi lacunele pe care le am cand le vorbesc limba. Am mai fost in aceasta tara de multe ori,fiind ca familia mea locuieste aici de ani buni,astfel am invatat cat de cat graiul lor.M-am imprieteni cu cativa colegi dar am impresia ca incearca sa ma evite. Am un iubit care s-a nascut in aceasta tara,dar culmea, parca nu ma mai place si jur ca sunt draguta.Adica in perioada liceului,in Romania toti colegii erau morti dupa mine,sunt timida,nu fumez si nu vorbesc urat, nu ma imbrac urat. Dar cu toate acestea nimeni nu e nici macar interesat de persona mea. Simt ca toate lumea sa prabuseste in jurul meu si imi vine sa renunt. Care credeti ca ar fi problema?

Răspuns Câştigător
| Picasso a răspuns:

Probabil de aceea, te ocololesc, ca nu fumezi, nu bei, si nu vorbesti urat, problema o ciudata tongue, glumeam,
Mai nu stiu ce sa zic, fi un pic mai rebela, mai cu tupeu, si boufriendul tau, ce face, doar sta si se uita la tine, mananca o ciocolata sa ai mai multa energie. tongue, si mie mi s-a intamplat, sa fiu ocolit, am fost si eu intr-o tara din UE laughing, si tot asa am vazut ca, a ocoleau, putin rasisim, si apoi am vazut adevarata fata a lor, adevarat nu sunt toti asa, dar sti cum e, daca nu esti de al lor, nu e tot aia. Incearca sa fi si tu in lumea, lor, petrece si tu timp cu ei mai mult, e o vorba, nu poti sa te intelegi cu un nebun, doar daca esti si tu la fel de nebun. Trebuie sa te afirmi si tu intr-un fel daca vei sta acolo in coltul tau, nimeni nu te va observa, sti tu mai bine, e ca si cum ai purta o fustita mulata frumos pe tine, smug sexi Sexy Mother Fucker, sigur te vor observa, sper sa intelegi ideea, tu probabil arati bine, si cu degetul si in poze, si cum zici tu acolo, insa nu te mai da mare atata, si fa bine, si nu mai sta pitita acolo in coltul tau, afirmate, cu tupeu, Una e Iustina smug, bafta

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Zice ca esti romanca si nu le plac romanii, dar in viata nu conteaza sa ai prieteni sau iubit ci sa traiesti pana nu mai poti

| wolder a răspuns:

Mai bine ramaneai in tara dupa parerea mea. Daca tot ai plecat, invata si lasa astea. Iti faci tu prieteni, nu stiu cum nu reusesti. Cand am fost plecata ma imprieteneam cu toti si le vorbeam stricat limba. In grupannoastra de la facultate avem un turc si nici macar nu ne vorbeste limba, dar discutam cu el in engleza si e in centrul atentiei, toate fetele se dau la el, toti vor sa iasa cu el in oras si se imprieteneste uusor. Asa se intampla si cu fetele straine la noi. Poate tara e vinivata, romanii nostri sunt prietenosi cu strainii

| corbulalbrosu a răspuns:

Tu te-ai inscris la respectiva universitate pentru a studia si absolvi facultatea cu "magna cum laude" si a deveni un specialist, sau pentru a te afla doar in treaba si a cocheta si distra cu colegii sau prietenii. Vei avea suficient timp sa-ti faci prieteni si sa te distrezi dupa terminarea facultatii cand vei avea o profesie si vei fi apreciata.

| neutrino a răspuns:

Personal nu cred in ceea ce ai spus aici, dar totusi... Chiar daca esti draguta si chiar ai un iubit acolo (oare?), pentru o vechime de doua saptamani pretentiile tale sunt prea mari. Va veni timpul cand ai sa fii bagata in seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E probabil sa fie din cauza rasismului. Cauta sa iti faci prieteni romani. Ceilalti daca nu te vor aproape, evita-i si tu. Stiu cum e sentimentul, si eu stau de 10 ani intr-o alta tra si m-am confruntat cu problema asta. Daca esti o persoana sociabila cred ca e greu, dar oricum cu totii avem nevoie de ptieteni. Nu stiu ce sa zic. Esti la inceput, poate te vei adapta, dar daca nu te dimti in largul tau nu stiu. Nu cred ca trebuue sa te complaci in situatie. In ce tara esti?