| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, auzisem, candva, ca facultatile din Peninsula Scandinava dureaza doar 2 ani, punandu-se mult accent pe practica.
Este adevarat?

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

La ăia (norvegienii în special) scolile și liceele fac mult mai putina teorie decât presupune restul sistemelor de învățământ. Ma îndoiesc ca dacă în ăia 12 ani de scoala (sau erau mai putini parca) când inveti un sfert din teoria de la noi, dar mai mult înveți practic, la facultate te baga sa înveți zeci de cărți într-un an.

| Thecurious explică (pentru Catrice):

"la facultate te baga sa inveti zeci de carti intr-un an " - Ti se pare mult comparativ cu alte facultati din Europa?

| Catrice a răspuns (pentru Thecurious):

Nu ai înțeles ideea.
Fără alte virgule era ceva gen... ma îndoiesc ca dacă în ăia 12 ani de scoala mai mult înveți practic, la facultate te baga sa înveți zeci de cărți într-un an.
Gen dacă nu ai teorie multa în școală la facultate e cam imposibil sa ai doar teorie sau mult mai multa teorie decât practica.

| NLS a răspuns:

Nu toate.
Îți dau exemplu din Germania, și foarte probabil, și în Scandinavia e la fel:
Poți face facultate in sistem dual, 3 luni la facultate, 3 luni la firma, și durează doi ani.
Tu practic te înscrii întâi la firma și prin ei te înscrii la facultate.
Asa ca da, o sa faci practica din belșug, și o sa lucrezi pentru firma.
Bineînțeles, o sa fii și plătit, în funcție de politica firmei.

Exista și varianta de 4 ani, pentru aceeași specializare, în care te înscrii direct la facultate, nu ai treaba cu nici o firma.
In acest caz ajungi inginer diplomat, iar practica faci mai putina.
Ma refer la practica la o firma reala, dar din câte știu se fac aplicații practice destule la facultate, și pentru câteva săptămâni o sa fii repartizat la o firma.

Repet, exemplele prezentate sunt valabile pentru Germania, dar și în tarile nordice trebuie sa fie aproximativ la fel.

| Thecurious explică (pentru NLS):

Multumesc mult, intotdeauna dai raspunsuri detaliate.