| Curious2 a întrebat:

Buna tuturor, credeti ca cei care absolva o facultate sunt superiori celor care nu absolva nici o facultate?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Azi faci un curs privat si lucrezi la fel ca unu care a facut facultatea ani grei

| darrio2007 a răspuns:

In privinta cunostintelor acumulate, da.
Dar acum depinde si cum au facut acea facultate.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Superior in ce sens?
Toti suntem egali big grin

| Nemessys a răspuns:

Nu sunt superiori. Au doar o mica prioritate sau avantaj in gasirea unui job in anumite domenii unde se cere.
Sunt oameni care nu isi permit sa faca facultate sau vor sa lucreze in domenii unde nu iti trebuie facultate (pentru ca nici nu exista) si poti avansa in timp.
In ziua de azi apar atatea oportunitati si metode de facut bani, incat nu se pot creea facultati peste noapte pentru acel domeniu. Lumea incepe sa treaca la invatatul pe internet (nu ma refer la scoala online) si mentorship.
Nu stiu ce intelegi tu prin superior, dar clar nu sunt superiori. Daca vrei sa te crezi important sau superior fata de altii, o poti face prin mult mai multe metode. Este ca si cum te-ai crede superior daca ai avea o masina anume. Inainte, da, daca aveai masina, erai tare, acum nu mai este asa. La fel si cu facultatea. Inainte cine avea o facultate terminata era considerat un mini-zeu, acum nu mai are aceeasi valoare. Pe om il intereseaza cum esti tu ca persoana, ce skill-uri ai si ce stii sa faci.
Nu sunt contra facultatilor, dar amandoi stim ca la mijloc se afla o groaza de mituri si de idei INVECHITE despre facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,e o prostie. In viața toți suntem egali. Oamenii aia au doar prioritate in a se angaja.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Egali din ce punct de vedere?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Bai,tu ai ceva cu mine? laughing te iei de mine la orice răspuns?

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ma confunzi. Eu nu ma iau de nimeni de pe site-ul asta, mai ales sa comenez ca un obsedat cuiva.
Ti-am pus doar o simpla intrebare. Nu trebuie sa o iei in nume de rau. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu te am confundat, am o memorie f buna happy

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Te dezamagesc daca-ti spun ca acum nu functioneaza cum trebuie, dar e ok.
Si repet, ti-am pus doar o simpla intrebare. Asta inseamna ca ma iau de tine? Nu am nimic cu tine, stai linistita. Vreau doar sa-ti citesc punctul de vedere. Se poate? big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Sigur happy prin egalitate m-am referit ca avem aceleași drepturi in societate. Faptul ca ai o facultate te face sa ai un mic avantaj la locul de munca, fata de cel care nu are diploma aceea de licența. Ești mulțumit?

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Avem aceleasi drepturi pe hartie, ca in societate nu avem deloc.
Da, sunt multumit, chiar daca a fost un raspuns mai in scarba luand in considerare acuzatiile neadevarate de mai mai sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu a fost in scârbă și nici acuzațiile nu au fost neadevărate laughing o seara frumoasa! :d

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi poti dovedi ca m-am inselat? Evident ca nu poti deoarece eu nu ti-am comentat niciodata intr-un mod obsesiv ( doar acum). Dar asta e. happy Seara frumoasa si tie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat.Dar au potentialul de a fi superiori, dpdv intelectual.Nu inseamna ca e mereu asa sau ca sunt superiori per ansamblu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă s-au descurcat slab în facultate, nu au excelat, iar apoi, după ce au absolvit-o, nu au habar să profeseze sau să aplice ceea ce au învăţat, atunci poţi spune că nu sunt superiori cu nimic.