| Lifeisbeautiful a întrebat:

Buna tuturor. Daca am 12 clase fara bac (ratat) pot sa fac niste cursuri la vreo postliceala, dar nu numai sa dau bani si sa zic ca sunt mare student, as vrea ca la final sa ma si angajez dupa ce voi absolvi... Exista astfel de scoli? Ce astfel de scoli cunoasteti? Va multumeschappy

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De exemplu, Scoala Postliceala Sanitara Fundeni te primeste fara bacalaureat, cu conditia sa iei bacalaureatul in cei trei ani cat tine scoala. daca nu il iei, vei fi pierdut si timpul si banii aiurea. Si asa fac toate post-licealele, te primesc dar daca nu iei bacul in cei 3 ani, nu primesti nici macar un certificat de absolvire. Ca asistent medical te poti angaja ulterior, deci e o scoala buna. Sa stii ca daca esti la post-liceala esti tot elev, nu student.

| AvalohAlyn a răspuns:

Teoretic toate postlicealele te primesc fara diploma de bacalaureat, practic cam se cere in 3 ani sa iei acest examem.De angajat te angajezi pentru ca ai dupa absolvire o diploma de calificare.Succes si incearca sa iei bacul, sunt materiale si carti pentru bac care te pot ajuta chuar si online dar si offline.Succes

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Chiar dacă la înscrierea la Şcoala Postliceală nu se cere ( în mod obligatoriu ) prezentarea/depunerea Diplomei de BAC, ai OBLIGAŢIA de a promova BAC-ul în cei 2-3 ani de cursuri postliceale şi de a OBŢINE Diploma de BAC!
În cazul în care nu promovezi BAC-ul şi nu obţi Diploma de BAC, atunci NU ţi se va da o Diplomă de absolvire a Şcolii Postliceale respective - primeşti doar o amărâtă de Adeverinţă :(

De asemenea, pentru a primi Diploma de absolvire a Şcolii Postliceale, va TREBUI să susţi examen!
Dacă promovezi "examenul de certificare a competenţelor profesionale", atunci vei primi un "Certificat de competenţe profesionale nivel 5" = " Certificat de calificare nivel 5 însoţit de suplimentul descriptiv al certificatului în format Europass" ( anexa nr. 7 ).

Vezi alte detalii la linkul :
http://ismb.edu.ro/documente/retea/2015/acte_studii_absolventi_2015.pdf

http://lege5.ro/......niversitar

Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-Sincer nu cunosc asfel de scoli, scoala(ca institutie) si profesorii de la catedrele scolilor postliceale sau NU(indiferent de prestigiul si ''faima'' acesteia) nu-i intereseaza CATI dintre ''cursanti' vor avea un loc de munca dupa terminarea studiilor.(pentru ca asta sunt elevii in ochii lor cursanti si platitori de taxe, abia apoi posibili candidati la postul pentru care au fost inscrisi).

-Da, conteaza si prestigiul scolii -CONTEAZA IN OCHII ANGAJATORILOR!-din start daca mergi la o scoala ''de prestigiu'' vei fi considerat mai apt ca si cei care au mers la scoala ''fara prestigiu''...deci vei fi considerat -mai inteligent?! si PREGATIT?! pentru post?! bineanteles daca vei avea si CUNOSTINTELE si ABILITATILE necesare pentru a ocupa acel post!

-In concluzie te sfatuiesc sa alegi SI o SPECIALIZARE pe care sa o indragesti si la care sti ca ai avea sansa sa o practici in viitor ca nu cumva in viitorul apropiat sa-ti detesti deciziile luate in graba...