| Elly1200 a întrebat:

Bună tuturor
Doresc să trimit un plic în străinătate, i-ar pentru acest lucru am nevoie ca, pe plic să fie atât timbrul Poștei Române cât și timbrul țării unde vreau să trimit plicul.
Ex: Italia, Spania etc
Întrebarea este următoarea:
Știți cumva dacă la Poșta Română există și aceste timbre "internaționale" sau știți cumva un site de unde pot fi achiziționate din România?
Mulțumesc frumos pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pe plic se pun timbre din Romania, nu international. Costul este cel care spune ca acel plic poate merge peste hotare, nu timbrul.
Du-te cu plicul la posta romana si ei iti vor cantari plicul si iti vor comunica cat te costa, lipind timbre romanesti pe acel plic, in valoare de cat este drumul pana in Italia sau Spania.

5 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Lasa Lenea Romana ca îți ajunge plicul la aniversarea de 95 de ani! Curierat! FedEx, DHL orice porumbel voiajor Srl dar NU LENEA Romana! Please!

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru MistarGoGu):

Am avut corespondenta intensa cativa ani cu persoana stabilita in Italia. Niciodata corespondenta nu a depasit o saptamana.

| Valentinaldoilea a răspuns:

La plecarea din Romania se pun doar timbre romanesti. Cu valoarea necesara pana la destinatie. Nu ai cum sa pui timbru din tara de destinatie. De altfel, nici nu se va lua in calcul la expeditie.
La Posta Romana gasesti timbrele necesare. Tariful difera in functie de tara.
Nu inteleg ce vrei tu sa spui prin "timbre internationale".

| Elly1200 explică (pentru Valentinaldoilea):

Mulțumesc frumos pentru timpul acordat pentru a răspunde la întrebarea mea!
Ideea de "timbre internaționale", a venit după ce persoana căreia doresc să-i trimit plicul ( un plic autoadresat), dorește ca plicul de retur să fie cu adresa mea și timbrul țării respective deja pus de mine, pentru ca acea persoană să nu mai plătească nimic când trimite plicul cu ceea ce trebuie înapoi.
Dacă cumva nu m-am exprimat bine îmi cer scuze, nu știu exact cum stau lucrurile cu plicul autoadresat având în vedere că nu am mai făcut lucrul acesta până acum!

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Elly1200):

A! Asa spune.
Vei trimite doua plicuri. Plicul normal cu adresa unde trimiti. Un alt plic, in interior, cu adresa ta la destinatar. Intrebi la posta daca poate fi si timbrat.