Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ma gandesc serios la meseria de croitoreasa, asta fara sa implice vreo facultate. Intrebarea mea este: Poate exista o relatie serioasa si de durata (casnicie chiar) intre doi oameni,dintre care unul cu studii superioare,iar celalalt fara studii superioare [in schimb cu o meserie]? S-ar uita un doctor la o fata simpla, cu o calificare intr-un anumit domeniu? Ce credeti? Funda, celui mai bun raspuns. :* :* :*

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sa stii ca, in genul asta de relatie, oricat de bine ar merge lucrurile un timp, mai devreme sau mai tarziu, vor aparea disensiuni.
Lucruri care ar putea parea marunte vor scoate ce-i mai rau si dintr0un partener si din celalalt.
Diferentele de educatie, cultura, cunostinte acumulate ies la suprafata fara sa vrei si ambii parteneri vor fi profund nefericiti din cauza asta.

| sabin89 a răspuns:

Cel cu facultate are sanse destule sa stea cu diploma in mana si sa bata din poarta in poarta pe la companii, fara sa gaseasca job. In timpul asta, tu ai fi cea care aduce un ban in casa. Cat de mult crezi ca te va aprecia atunci? Iar diferenta de studii si de cultura despre care vorbea un user mai sus nu cred ca ar fi o problema. Suntem in era informatiei. Cu un singur click si tu poti accesa site-uri care sa te informeze despre orice. Si s-ar putea sa obtii o cultura generala chiar mai bogata decat a lui. Sunt multi ingineri astazi care in afara strict de specialitatea pe care o au nu prea mai stiu si alte lucruri.

| DoarImpreuna a răspuns:

Pot exista exceptii dar puţine. Nu îţi dori un doctor sau un inginer. Cel mai bine te înţelege un om nu funcţia sa. Cred că poţi fi fericită cu un tâmplar alături, mult mai fericită decât ai fi cu un licenţiat. Totul e să vă iubiţi. Fă ce îţi place în viaţă, dacă îţi place să coşi e perfect, coase cât de bine poţi şi vei ajunge sus şi viaţa va fi plăcută. În acelaşi timp caută un om, nu o funcţie şi omul îţi va fi alături şi la bine şi la rău.

Succes şi să fii iubită tare!

| anonim_4396 explică (pentru DoarImpreuna):

Multumesc! :*:*

| kiv1990 a răspuns:

Stii totul depinde de caracterul persoanei cu care esti alaturi
la sigur in viata de zi cu zi o sa vb mult despre ce faceti/cum v-a mers ziua de munca asa ca in citiva ani o sa stii ce inseamna oricare boala si cum se trateaza, insa pentru inceput ar fi bine sa cunosti citeva lucruri de baza(termeni) in medicina pentru a intelege despre ce vorbeste el.
in fine cum am zis de la inceput ca totul depinde de caracterul lui, daca o sa te aprecieze pentru ce esti n-o sa-ti vina greu, dar daca o sa fie un animal nemultumit, o sa-ti spuna tot timpul ca esti proasta, ca n-ai facultate, ca esti un nimeni

| Corina2590 a răspuns:

Intodeauna o persoana cu studii superioare va simti ca este ma sus de cel care nu este la acelasi nivel cu el...mai devreme sau mai tarziu va incepe sa apara probleme pe tema aceasta.Desi o persoana cu o meserie nu inseamna ca este mai jos chiar daca nu are acelasi studii a facut ceva cu viata lui si vrea sa munceasca asta spune multe lucruri despre un om.Bafta!