| cutbear1 a întrebat:

Bună tuturor, mă numesc Andreia și am 21 de ani. Am câteva complexe dar asta pe care o să vi-l povestesc este cel mai mare complex al meu. Bun, locuiesc într-o țară străină de aproape 6 ani. Îmi este foarte greu să-mi fac prieteni și gândiți-vă ca la vârsta mea chiar am nevoie să comunic cu cineva. Am cunoscut câteva fete, am vorbit ceva vreme dar parcă s-au plictisit. Mereu simt ca oamenii nu mă plac. nu știu de ce. când fac cunoștință cu cineva și vorbim, simt ca acel om nu mă place sau ca are o părere proasta despre mine cu toate ca nu judec pe nimeni, sunt prietenoasa, ajut cand pot. dar am complexul asta care m-a bântuit mereu ca oamenii nu ma plac și mă dau la o parte și aș vrea sa știu dacă mai exista persoane in situația mea și dacă astea sunt traume din copilărie (descurajarea părinților și a prietenilor) sau dacă oamenii chiar mă consideră așa. eu vorbesc mereu cu mine și îmi spun mereu ca nu sunt așa cum cred oamenii, sunt o fată comunicativă, înțelegătoare dar poate nu e potrivirea mentalității

Răspuns Câştigător
| Miruna333 a răspuns:

Da, are legatura cu copilaria. Tu poti sa iti dai seama ca aceasta convingere nu este adevarata, insa, conteza ce crezi cu adevarat in interiorul tau. Iti dai seama, sunt foarte multe persoane in situatia ta. Iti recomand sa faci terapie, o sa te ajute cel mai mult sa intelegi problemele, sa le rezolvi si sa te cunosti mult mai bine, sa te impaci cu tine.
Astia sunt cei mai frumosi ani, nu ii irosi. traieste-ti viata si socializeaza frumos.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La locul de munca, ai colegi fete si baieti?
Cum te intelegi cu ei?

| cutbear1 explică (pentru Violleta2022):

Da dar majoritatea au o vârstă înainta, maine am planificat ceva cu o fata, sper sa ma simt mai bine

| MistarGoGu a răspuns:

În ce tara? Nemtii, englezii sau nordicii în general sunt mai reci!