| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, vreau sa stiu, daca cresterea masei musculare are efecte benefice asupra sanatatii organismului sau nu.
M-ai pe scurt, esti mai sanatos fizic, daca esti musculos?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Mușchii este nevoie să fie în raport cu activitatea ta de bază.
Dacă ești tăietor de lemne, sondor, miner, tăietor de piatră în carieră, ai nevoie de mușchi.
Mai ai nevoie de mușchi ca sportiv de performanță în sporturi ca haltere, canotaj, box.
Este la modă să ai mușchi de culturist.
Exerciții fizice zilnice pentru cei cu activitate sedentară sunt benefice pentru sănătate. O oră de fitness, gimnastică la sală, jogging, acasă, bazin de înot te pot menține în formă fizică.
Este un raport optim între masa osoasă, musculară și grăsime corporală.
Să ai mușchi în locul grăsimii, e mai bine, este mai sănătos.
Dar sănătatea este, când nu te doare, nimic plus analizele medicale bazale anuale sau o dată la 6 luni arată asta.
Sunt boli tăcute ca diabetul și nu numai care, în momentul când începe să te doară ele sunt vechi.
Sigur că o oră pe zi petrecută la fiare la sală este mai benefică pentru sănătate decât la bar cu un shot sau cocktail în față.
Astfel, doar mușchii, masa lor, creșterea masei musculare, forma perfectă a mușcilor, nu sunt un indiciu 100% de sănătate. Exagerarea nu este neapărat benefică nici în acest domeniu.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La fel ca si cardio care il consider obligatoriu pentru oricine si culturismul este important, poti face 3 zile per saptamana nu e mult, culturismul mareste rata metabolica,creste puterea,face bine la inima,insulina,dar asta nu inseamna sa bagam dulciuri,cola, fast food,patiserie,mezeluri, fumatul,drogatul, statul jos in fata unui pc,totul conteaza in viata, poti face culturismul,cardio,sa ai o alimentatie sanatoasa dar sa fi depresiv asta pentru ca vem nevoi fizice,emotionale, intelectuale, spirituale, omul are nevoie de toate, numai duceti totul la extreme, vad asta sens

bonus https://www.youtube.com/watch?v=W9S3YMmIFdw

| doctorandus a răspuns:

Culturistii aia plini de muschi au o sanatate subreda.

| relian a răspuns:

NU.Adaugarea masei musculare nu iti aduce plus de sanatate,dar are dezavantajul ca o sa te misti ceva mai greoi laughing,nu mai poti face miscarile ce le faceai inainte,dar asta depinde cata masa musculara pui.
Avand in vedere chestia asta cu miscatu, as zice ca nu te simti mai sanatos, ba dimpotriva, iti dauneaza mai la toate, inclusiv financiar laughing

Am vazut o chestie pe Facebook sau nu mai stiu sigur unde anume, erau 2 tipi amici,prieteni,unu mai slabut sia prins ceva pe spate,apoi singur si-a dat jos.
A mers la prietenul lui musculos, cu masa musculara cum zici tu, ia prins nu stiu ce chestie de spate si zice acu dao jos laughing sa vezi ce se chinuia ala si na reusit nicicum, astalantu se prapadea de ras.

Masa musculara nu stiu cat de bine da, unia probabil ma refer la barbati se vad ei mai aratosi, dar nu cred ca femeile is in limba dupa astfel de barbati.

| Plato a răspuns:

Muschii dezvoltati te ajuta sa indeplinesti anumite sarcini fizice mai usor.
Poti fi la fel de sanatos si fara sa fii culturist, muschii in sine nu influenteaza sanatatea, ci miscarea, sportul te face mai sanatos.

| Thecurious explică (pentru Plato):

Pentru un intelectual, muschii dezvoltati nu ar trebuie sa reprezinte o prioritate. Aspectul fizic e cel care primeaza in marea majoritate a cazurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asupra sanatatii fizice poti la fel de simplu sa faci miscare sau alte sporturi si sa fii sanatos.
Doar daca practici anumite sporturi Ai nevoie de masa musculara /fortã sa fii bun in anumite tipare de miscare. in rest e doar asa, sa arati "musculos" mai mult ca hobby.

Creste si mentine testosteronul masa musculara, are mai multe avantaje psihice. Exercitiile intense care duc la o masa musculara mai mare e o metoda buna de eliberare a stresului. dupa parerea mea. Sa te simti mai bine in pielea mea.