| ComicGirl a întrebat:

uf.mai voi ce faceti ca sa invatati mai usor si repede? ca citesc de ogramada de ori si nu pot retine nimicsad

Răspuns Câştigător
| dollydee a răspuns:

Citeste o singura data, incearca sa intelegi si apoi incearca sa povestesti sau sa explici cu propriile tale cuvinte. Reciteste si subliniaza in creion cuvinte cheie si alte chestii mai importante(date istorice, formule, denumiri etc). Apoi incearca sa redai lectia fara sa te folosesti de materialul de pe care ai invatat.

Alta metoda ar fi sa te folosesti de desene sau sa te inregiustrezi citind lectia. Depinde cum poti tu sa retii mai bine, trebuie sa incerci sa vezi cum merge. Unii au memorie fotografica si invata mai bine cand vad marterialul cu scheme sau imagini, altii retin dupa ce asculta...incearca sa descoperi ce tip de memorie ai si iti va fi mult mai usor. Multa bafta!

3 răspunsuri:
| WestSid3 a răspuns:

Deci, am inceput pe clasele mici asa:
a. Citeam de cateva ori, invatam mecanic, iar apoi imi dadeam un test pe hartie cu intrebari din lectii, ca un fel de joc.
b. Ii spuneam mamei sa imi puna intrebari la intamplare din lectie.
Cand am ajuns in clasa a V-VI, deja incercam sa ma descurc singura, iar acum retin mult mai repede ceea ce invat. Incearca sa redai cu cuvintele tale si concentreaza-te pe ceea ce citesti/inveti happy

| Angiutssa a răspuns:

@dollydee are dreptate.Nu trebuie sa inveti nimic mecanic.Fa-ti scheme colorate,dragute, de pe care sa iti faca placere sa inveti. Faza cu inregistratul e foarte buna, am incercat-o chiar eu.Cand inregistrezi lectia automat o si citesti.
Alta metoda pe care o folosesc este sa invat la baie.Stiu ca suna foarte aiurea, dar in baie nu te distrage nimic.Incui usa, ca sa ma asigr ca nu intra nimeni si incep sa citesc cu voce tare. happy

| effect a răspuns:

Incearca sa nu inveti mecanic si atunci cand citesti sa fii foarte concentrata si sa nu te gandesti la altceva si vei vedea ca vei retine mai usor :-)