| Alexia87991 a întrebat:

Bună!
Vă rog din suflet sa ma ajutati!
Mâine merg să îmi fac pasaportul si vreau să stiu în ce consta,merg acolo si mi-l face pe loc sau cum?
Si legat de poza, eu am anxietate foarte puternică si la poza de buletin a stat o femeie foarte mult să îmi faca poza pentru că efectiv tremur...involuntar îmi tremura capul...si nu vreau sa ma fac de râs si acolo,m-am saturat, nu pot sta sa mi se faca poza ca încep si tremur. Este la fel ca la buletin? adică cu capul drept si unghiul perfect? cum sa fac sa fac poza imediat si gata? va rog ajutor

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se face nimic pe loc, maine doar completezi forma, depui actele necesare, platesti si ti se face poza acolo, care va fi atasata la pasaport, dupa care pleci si te intorci dupa 2-3 saptamani, in ziua in care ti se va comunica ca ti se elibereaza pasaportul.

Da, poza actelor de identitate trebuie sa-sti cupprinde vizibil si clar toata fata. Este recomandat sa nu te machezi sau sa ai parul pe fata, ca sa se vada foarte bine toata fata si ochii.

Cel care iti va face poza te va aseza corect si iti va spune cand sa nu misti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Durează cam 10-15 zile până e gata.
Și da poza e ca la buletin.