| SufletDeCopil a întrebat:

va rog frumos spuneti-mi si mie ce inseamna cuvantul francez : le coquine? trebuie sa traduc ceva s nu am dictionarl la indemana si pe google translate nu-mi da un raspuns bun. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| sufletzeldegheatza a răspuns:

Coquine= hoata, strengarita

6 răspunsuri:
| Rebecca86 a răspuns:

Hoata, strengarita

| cristi202 a răspuns:

Pai tot pe google poti afla, pui acolo la Search: dictionar francez-roman, si primesti o intreaga suita de dictionare online. Sigur gasesti traducerea corecta.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Este le coquin(masc) şi la coquine(fem), înseamnă şi pungaş sau ştrengar cum s-a spus mai sus dar şi nemernic, ticălos, depinde de context.

| dof21 a răspuns:

Prima data: este ori le coquin la coquine
Acum depinde de context:
1) vulpe, strengarita,
2) legat de sex: coquine poate insemna cineva care se gandeste la cine stie ce pozitii cand va ajunge sa faca sex, chiar ninfomana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puii cum se citeste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stregarita