| nicoletahatos a întrebat:

Buna!
vreau si eu sa ma documentez despre disparitia ocupatiilor in Maramures.
si care sunt ocupatiile traditionale. cine ma poate ajuta?
dau funda!

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

„Odată cu decăderea industriei miniere după 1989 și a industriilor de prelucrare a minereului și a construcțiilor de mașini care depindeau de aceasta, urmată de reducerea drastică a exploatărilor forestiere, maramureșenii au plecat la muncă în țară, dar și în țări vest-europene.
Turismul ar fi putut asigura o alternativă de lungü durată pentru o parte din forța de muncă locală, beneficiind de potențialul turistic al zonei, de frumusețile naturale și de tradițiile și istoria zonei. Cu excepția micilor pensiuni particulare, așteptările în acest sens nu s-au concretizat, din cauza slabelor resurse financiare pe plan local, dar mai ales a politicii inconsecvente dusă de autorități."
Sursa : http://ro.wikipedia.org/wiki/Maramure%C8%99.
Baftă!